Co lepiej sadzić obok papryki w szklarni i na otwartym polu

Nawet na małej działce ogrodowej można uprawiać różnorodne warzywa i owoce, jeśli wszystkie rośliny są odpowiednio rozmieszczone. Prawidłowe sąsiedztwo roślin może zarówno pomóc w osiągnięciu celu, jak i utrudnić. Zobaczmy, co możesz sadzić obok papryki.

Kultura z charakterem

Jest to roślina lubiąca ciepło i kapryśna. Osiągnięcia nowoczesnej hodowli umożliwiają jej uprawę na Uralu i Syberii na otwartym polu, ale częściej w tych regionach słodka papryka jest sadzona w szklarni.

Gleba do uprawy papryki powinna być luźna i żyzna oraz dobrze zatrzymywać wilgoć. Opatrunek górny przeprowadza się sześć razy w sezonie z nawozami organicznymi i mineralnymi. Częste podlewanie, ale bez stojącej wody, umożliwia prawidłowe uformowanie krzewu.

Najczęściej wymagane jest wysiewanie sadzonek w skrzynkach, ponieważ sezon wegetacyjny jest długi. Po nadejściu ciepłego czasu sadzonki sadzi się w ogrodzie. Jeśli mróz jest nadal możliwy, należy go przykryć folią lub specjalną włókniną. Nawet w miesiącach letnich może nie być konieczne usuwanie schronienia, jeśli pogoda jest poniżej 25 stopni. W takich przypadkach lepiej jest wybrać odmiany samozapylone, które dadzą jajnik nawet pod folią.

Ważne jest, aby uważać, aby było wystarczająco dużo świeżego powietrza i aby krzewy nie zostały zarażone czarną nogą - najgroźniejszą chorobą tej kultury.

Roślina, szczególnie w pierwszych miesiącach, jest delikatna, dlatego pożądane jest wsparcie. Aby uzyskać większą liczbę pędów, wierzchołek krzewu jest przycinany na wysokości dwudziestu pięciu centymetrów. Zbiór odbywa się 80 - 90 dni po wykiełkowaniu.

Uprawa na zewnątrz

Z czym sąsiaduje bułgarska papryka na otwartym polu? W przypadku wielu upraw o właściwościach fitobójczych i specyficznym zapachu:

warzywa obok

 • cebule;
 • nagietki;
 • wrotycz pospolity;
 • kolendra;
 • kocimiętka;
 • szpinak;
 • nasturcja.

Takie sąsiedztwo można wykorzystać na tzw. Rabatach mieszanych: gdy kilka roślin sadzi się na niewielkiej działce (rabacie) i wspólnie uprawia. W tym przypadku paprykę sadzi się w odległości nieco ponad 40 centymetrów między krzakami, a inne rośliny sadzi się w tym samym łóżku, w przejściach.

Połączenie pieprzu i opisanych roślin pomaga chronić kapryśny plon przed szkodnikami, ponieważ substancje wydzielane przez nagietki czy kolendrę odstraszają owady, a fitoncydy zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych bakterii w glebie.

W związku z tym przydatne jest stosowanie ziół:

 • Majeranek;
 • bazylia;
 • koper;
 • tymianek;
 • lubczyk.

Wykazują podobny efekt bez zakłócania wzrostu i owocowania papryki. Jednocześnie roślina taka jak okra będzie chronić delikatne krzewy przed wiatrem i służyć jako wsparcie. Lepiej jest sadzić go na skraju ogrodu.

pieprz sąsiadów

Zgodnie z zasadą podobieństwa opieki, dobrymi sąsiadami do pieprzu są sadzonki marchwi, bakłażanów i cukinii. W przypadku marchwi jest to uważane za jedną z najlepszych opcji w ogrodzie. Dobrze ze sobą współpracują, zmniejszając nakład pracy ogrodnika i ułatwiając pracę. Sadzonki marchwi odstraszają wiele szkodników.

Jakimi roślinami ozdobnymi można je sadzić, aby uzyskać dobre zbiory? W ogrodzie wystarczy posiać pokrzywy i rumianek. Przyspieszą proces dojrzewania i umożliwią lepszy rozwój papryki. Dmuchawiec ma podobny efekt, jednak łącząc te rośliny ważne jest, aby chwastować na czas, w przeciwnym razie ogród zarośnie chwastami, a jego właściciel zostanie bez plonu. Z chwastów wystarczy wyhodować kilka okazów wzdłuż krawędzi ogrodu.

Słodycze można sadzić obok pomidorów i kapusty - takie sąsiedztwo, choć niezbyt opłacalne, jest całkiem do przyjęcia i nie szkodzi żadnej z roślin. Należy jednak uważać, aby choroby pomidorów nie rozprzestrzeniły się na bułgarski krzew, ponieważ obie uprawy należą do psiankowatych.

Kapusta może być trudna, ponieważ zużywa dużo wilgoci, a niektóre odmiany tworzą szeroką główkę otoczoną dużymi liśćmi kapusty. W rezultacie kapusta zajmuje dużo miejsca, co jest nieopłacalne, jeśli uprawa jest wspólna. Chociaż zwarte krzewy słodkiej papryki mogą wygodnie zmieścić się w przestrzeni między roślinami kapusty.

Decydując się, co jeszcze zasadzić obok papryki, łatwo jest zdecydować się na zielone uprawy, które można łączyć z wieloma roślinami. To boćwina, szpinak, sałata. Można je sadzić obok papryki, aby zaoszczędzić miejsce. Nie zajmują dużo miejsca w ogrodzie, wymagają dobrego podlewania i cieniowania gleby, zapobiegając jej pękaniu w okresie suszy.

Pechowi sąsiedzi

Dowiadując się, z kim roślina jest przyjaciółmi, ważne jest, aby wyznaczyć jej „nieżyczliwych”, z którymi zgodność jest ujemna, co nie tylko zmniejszy plon, ale może również doprowadzić do śmierci roślin. Cała praca ogrodnika pójdzie na marne.

Wśród roślin, obok których nie można sadzić papryki, jest koper włoski. Jest bardzo agresywny, a wytwarzane przez nią substancje aromatyczne mogą zniszczyć nasadzenia wielu upraw, w tym słodkiej papryki.

Sadzonki buraków jako pierwsze zajmą „miejsce na słońcu”, zabierając nie tylko większość światła, ale i składniki odżywcze - takie sąsiedztwo nie jest korzystne dla obu roślin, ale pieprz najpierw straci.

sąsiedztwo pieprzu

Wśród odmian kapusty są gatunki niekompatybilne z papryką - kalarepa i brukselka, które konkurują o składniki odżywcze.

Niedopuszczalne jest sadzenie słodkiej papryki obok ostrych. Doprowadzi to do nadmiernego zapylenia roślin, w wyniku czego słodkie odmiany staną się gorzkie, owoce zmniejszą się, a uzyskane w przyszłości nasiona dadzą już nową odmianę o ostrych gorzkich owocach - czymś pomiędzy słodką a ostrą papryką. Lepiej jest, jeśli te odmiany znajdują się w znacznej odległości od siebie, co nie pozwala na nakładanie się pyłku.

Nie zaleca się sadzenia go obok nasadzeń ziemniaków. Rośliny te cierpią na podobne choroby, więc ich kompatybilność może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób. Ponadto krzewy utworzone przez ziemniaki zajmują dużo miejsca, ograniczając miejsce na paprykę.

Fasola i groszek są niekorzystnymi sąsiadami dla papryki. Chociaż te uprawy wzbogacają glebę w azot i rozluźniają ją, sadząc w pobliżu paprykę, tłumią ją. Ponadto groszek poszukuje podpory, na której mógłby się splecić, a sadzonki stojące obok niego dobrze się do tego nadają. W rezultacie papryka może po prostu pęknąć lub zostać „uduszona” przez rośliny strączkowe.

Zajrzyjmy do szklarni

Uprawa w szklarni wymaga osobnego podejścia. Ponieważ w takich pomieszczeniach jest mało miejsca, a rozprzestrzenianie się infekcji jest szybsze, selekcję roślin należy przeprowadzić ostrożniej.

pieprz w szklarni

Decydując się, czym zasadzić roślinę, ogrodnicy kierują się dwoma punktami: maksymalnie wykorzystaj przestrzeń i zapobiegaj rozwojowi chorób.

Zobaczmy, co warto sadzić obok bułgarskiej papryki. W szklarni dopuszczalne jest również sadzenie papryki obok cebuli, w okolicy można znaleźć miejsce na sadzonki cukinii, marchwi, białej kapusty czy kalafiora. Ten drugi typ jest preferowany, ponieważ zajmuje mniej miejsca.

Wszelkie zioła tylko poprawią plon papryki - są kompatybilne z wieloma uprawami i są ogólnie zalecane do sadzenia w pomieszczeniach. Ważnym warunkiem jest tutaj zdolność odstraszania wielu owadów i innych szkodników, w szczególności mszyc, mączlików i mączniaka prawdziwego.

Kwestia, czy obok nich można sadzić podobne uprawy, takie jak bakłażany i pomidory, budzi kontrowersje. Ponieważ rośliny cierpią na te same choroby, mogą łatwo przenosić je na siebie, co w ograniczonej przestrzeni, szczególnie przy słabej wentylacji, grozi całkowitą utratą plonu. Konieczne jest stosowanie takiej kombinacji z dużą ostrożnością i nie zapominaj o regularnej obróbce roślin i gleby. Możesz wypróbować odmiany, które są bardziej odporne na szkodniki do uprawy.

Posadzone obok nasturcji i rumianku będą miały korzystny wpływ na główną uprawę, zwiększając jej plon.

Nie zaleca się sadzenia papryki w szklarni obok ogórków, ponieważ mają one różne wymagania dotyczące warunków wzrostu. Ogórki potrzebują wysokiego poziomu wilgotności, podczas gdy kultura bułgarska preferuje suche i ciepłe powietrze, w połączeniu mogą rozwinąć się infekcje.

Koper włoski i koper nie są roślinami szklarniowymi i nie należy ich sadzić obok papryki. Działanie kopru włoskiego zostało już opisane, a koperek rozprzestrzenia się tak aktywnie, że może kolidować z innymi roślinami, ponadto jego wysokie łodygi kwiatowe i duże parasole uniemożliwiają pieprzu dostanie wystarczającej ilości światła. Koper może też stać się źródłem much marchewkowych, które osadzają się w jego korzeniach i są niebezpieczne przede wszystkim dla marchwi, a jego parasole stają się ostoją dla mszyc - niebezpiecznych dla papryki.

Posadź buraki i trochę odmiany kapusty jest również niebezpieczny obok pieprzu - to znacznie obniża plony.

Groch sadzony obok papryki, podobnie jak fasola i inne rośliny strączkowe, jest również bardzo niebezpieczny, dlatego nie zaleca się sadzenia roślin strączkowych w szklarniach.

Decydując więc, co można sadzić obok pieprzu, należy opierać się na kompatybilności kultur i ich wzajemnym wpływie. Czasami lista tego, czym można posadzić paprykę, może wydawać się dziwna, ale częściej są to zweryfikowane dane. Możesz uzyskać informacje z własnego doświadczenia i stworzyć własną listę połączonych roślin.

Opinie
 1. Natalia
  6.06.2018 07:09

  Na otwartym polu obok pieprzu zwykle sadzę cebulę - między krzakami uprawiam kilka cebul. Z reguły wyciągamy je latem - na jedzenie. Ponieważ używam go do pieprzu BioGrow aby uzyskać lepsze plony, cebula również je otrzymuje - cebulki rosną większe niż na cebulowym ogródku.

  Odpowiedzieć
 2. Elena
  6.06.2019 07:36

  Czy pieprz jest przyjazny dla pietruszki?

  Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia