Dlaczego krawędzie liści ogórka żółkną i co robić

Ogórek to dość delikatna roślina, która natychmiast zaczyna reagować na niewłaściwą pielęgnację, zmiany temperatury lub niewłaściwą glebę. Dlatego wielu hodowców warzyw boryka się z problemem, gdy liście ogórka żółkną na krawędziach. Po znalezieniu pierwszych oznak takich zmian na krzakach konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia ogórków.

Dlaczego liście żółkną

Zanim zaczniesz walczyć z żółknięciem liści ogórka, musisz zapoznać się z głównymi przyczynami tego problemu.

Różnice temperatur

Dość często żółte plamy pojawiają się na liściach ogórków, ponieważ krzewy rosną w warunkach niestabilnych temperatur. Ogórki uwielbiają ciepło, dlatego z powodu nagłych zmian temperatury nie tylko brzegi liści ogórków mogą żółknąć, ale także ich wzrost może się zatrzymać.

Podczas uprawy sadzonek w szklarni należy uważnie monitorować temperaturę w pomieszczeniu. Nie powinno być zbyt wysokie, ponieważ aktywuje to rozwój bakterii i prowadzi do gnicia korzeni.

różnice temperatur

Nieodpowiedni obszar uprawy

Czasami kolor liści ogórków zaczyna się zmieniać z powodu nieodpowiedniego miejsca do uprawy warzyw. Aby ogórki nie miały żadnych chorób, konieczne jest wybranie obszarów z dobrym oświetleniem do ich uprawy. Jednak ta roślina również potrzebuje cienia. Dlatego konieczne jest wybranie miejsca w ogrodzie, które byłoby częściowo zacienione, aby ogórki nie były gorące, a ich liście nie żółkły.

nieodpowiednia strona

Brak składników odżywczych

Wiadomo, że ogórki wymagają gleby i dlatego jeśli jest w niej niewystarczająca ilość składników odżywczych, liście ogórków żółkną i wysychają. Najczęściej problem ten pojawia się z powodu braku nawożenia azotem. Przy braku azotu dolne liście zaczynają żółknąć, a owoce zaczynają się zwijać.

Kiedy pojawią się powyższe objawy, do gleby należy dodać 3-4 wiadra zeszłorocznego obornika. Nie należy dodawać do gleby zbyt dużej ilości obornika, ponieważ może to doprowadzić do śmierci rośliny.

brak komponentów

Podlewanie

Niektórzy hodowcy warzyw kojarzą pojawienie się żółtego nalotu na liściach z niewłaściwym podlewaniem. Najczęściej brzegi liści ogórka żółkną z niewystarczającą wilgotnością latem. Jednak czasami ten problem pojawia się z powodu niewłaściwego systemu nawadniania. W końcu wiele osób woli podlewać warzywa często i stopniowo. W takim przypadku po prostu nie będzie wystarczającej ilości płynu, aby przeniknąć do głębokiej warstwy gleby, w której znajdują się korzenie ogórków. Prowadzi to do zubożenia systemu korzeniowego i stopniowego pojawiania się żółtych plam na liściach ogórków.

podlewanie na ziemi

Mączniak

Czasami roślina żółknie po pojawieniu się mączniaka prawdziwego. Określenie takiej choroby w ogórkach jest dość proste. Najpierw na dolnych liściach ogórków pojawia się biała plama. Po tygodniu choroba stopniowo rozprzestrzenia się na liście w górnej części krzewu. Najpierw krawędź zaczyna żółknąć, a następnie liście wysychają. Jeśli mączniak prawdziwy nie zostanie wyleczony w odpowiednim czasie, wszystkie liście odpadną, a roślina umrze.

Możesz pozbyć się choroby za pomocą leków Zaslon lub Topaz. Zaleca się stosować zanim na krzakach pojawią się pierwsze owoce.

mączniak

Fusarium

Innym powodem, dla którego na liściach pojawia się żółta obwódka, jest Fusarium. Z powodu tej choroby grzybiczej wszystkie naczynia włosowate roślin są zablokowane, co komplikuje dostarczanie składników odżywczych do liści. W większości przypadków nawet terminowe leczenie choroby nie pomaga uratować zarażonych krzewów i umierają. Dlatego zaleca się wcześniejsze pozbycie się krzewu, który zaczyna żółknąć, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na zdrowe rośliny.

choroba grzybicza

Co zrobić, jeśli krzaki żółkną

Po ustaleniu, dlaczego pożółkłe liście mogą pojawiać się w ogórkach, zaleca się zapoznanie się z głównymi metodami leczenia zażółcenia. Istnieje kilka dość powszechnych środków, które mogą pomóc usunąć żółtawy odcień ogórków.

pożółkłe krzewy

Fitosporin

Jeśli na liściu ogórka pojawi się żółta plama, można ją spryskać Fitosporyną. Pomaga szybko wyeliminować zażółcenie i wyleczyć roślinę z wielu chorób. Lek ten jest zalecany do stosowania w okresie kwitnienia lub wegetacji, ponieważ w tym okresie jest lepiej wchłaniany przez rośliny.

Przed użyciem Fitosporin do leczenia krzewów należy wykonać roztwór roboczy. Aby to zrobić, dodaj około 15-20 gramów leku do pięciu litrów przegotowanej wody. Powstały płyn jest mieszany i podawany przez 30-40 minut. Ogórki opryskuje się raz w tygodniu przez miesiąc. Nie zaleca się tego przy pochmurnej pogodzie, ponieważ deszcz szybko zmyje Fitosporin z liści.

lek fitosporyny

Oxyhom

Wielu ogrodników, gdy liście ogórków żółkną, spryskaj je Oxyhomem. Jest to dość skuteczne narzędzie, dzięki któremu możesz szybko pozbyć się chorób na dowolnym etapie ich rozwoju. Oxyhom można używać nie tylko na ulicy, ale także w szklarniach.

Lek jest produkowany w postaci proszku, przed przetworzeniem sadzonek ogórka konieczne jest przygotowanie roztworu roboczego. Podczas jego przygotowania około 20-30 gramów Oxychomu dodaje się do 10 litrów wody. Utworzoną mieszaninę rozpyla się na powierzchnię liści pistoletem natryskowym dwa razy w miesiącu. Przerwa między opryskami powinna wynosić około 14-15 dni.

Oxyhom na ogórki

Topaz

Gdy liście mają lekkie obramowanie wokół krawędzi, należy użyć fungicydu Topaz. Za pomocą tego narzędzia możesz wyleczyć krzewy z mączniaka prawdziwego i innych chorób wywoływanych przez bakterie grzybowe. Topaz można stosować nie tylko do leczenia już zakażonych sadzonek, ale także do zapobiegania.

Fungicyd występuje w różnych formach, ale zaleca się kupowanie Topazu w postaci proszku. Aby przygotować z niego roztwór, 20 gramów leku dodaje się do 10 litrów wody. Podczas przetwarzania należy zużyć około dwóch litrów Topazu na metr kwadratowy ziemi. Rośliny opryskiwać dwa razy w miesiącu. Jeśli po tym żółta obwódka nie zniknie, stosowanie leku zostanie przedłużone o kolejny miesiąc.

topaz na ziemi

Quadris

Jeśli krawędzie liści żółkną na krawędziach, możesz pozbyć się tego problemu za pomocą Quadris. Fungicyd został opracowany w celu zwalczania żółknięcia i ochrony warzyw przed chorobami. Z jego pomocą można pozbyć się mączniaka prawdziwego, zarazy i mączniaka prawdziwego.Quadris natychmiast po opryskaniu wnika w liście i chroni je przed dalszymi atakami patogenów.

pomoc od quadris

Przed użyciem Quadris będziesz musiał zacząć tworzyć działającą mieszankę. Aby to zrobić, jedna czwarta 10-litrowego pojemnika będzie musiała zostać wypełniona wodą. Następnie do płynu dodaje się 200 ml Quadris. Roztwór jest dokładnie wymieszany, po czym do pojemnika dodaje się kolejne 2-4 litry wody. Przygotowaną mieszankę należy zużyć w ciągu 24 godzin, ponieważ wtedy nie będzie można nią przetwarzać warzyw.

Zaleca się zajmować się przetwarzaniem ogórków przy całkowitym braku wiatru, aby płyn nie rozpylał sąsiednich upraw w ogrodzie.

przetwórstwo ogórków

Jak karmić ogórki

Zaleca się regularne karmienie ogórków nawozami azotowymi, ponieważ z powodu ich niedoboru liście zaczynają zmieniać kolor. W takim przypadku nawożenie azotem musi być niezbyt skoncentrowane, aby przypadkowo nie spalić krzaków. Aby przygotować roztwór nawozowy, dodaj 20-30 gramów nawozu do 5-7 litrów wody. Po zastosowaniu nawozów azotowych ogórki należy podlać ciepłą wodą.

karmić ogórki

Ponadto za pomocą azotu można przeprowadzić dokarmianie dolistne. W takim przypadku roztwór zostanie rozpylony na krzaki za pomocą butelki z rozpylaczem.

dokarmianie dolistne

Wniosek

Nie jest tajemnicą, że brzegi liści ogórków często żółkną, co prowadzi do śmierci rośliny. Początkujący hodowcy warzyw nie wiedzą, jak radzić sobie z zażółceniem liści. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest zidentyfikowanie przyczyn żółknięcia i wybranie najbardziej odpowiednich środków do jego zwalczania.

śmierć roślin

Opinie
  1. Igor
    6.06.2018 11:12

    Żółknięcie liści ogórków to nieprzyjemny problem, ale dla lepszego wzrostu stosuję BioGrow i nie musisz żałować wyboru, narzędzie jest fajne, wynik jest oczywisty, możesz go użyć.

    Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia