Co zrobić, jeśli ktoś zjada sadzonki ogórka w szklarni, jak chronić

Przed rozpoczęciem nowego sezonu sadzenia dobrze jest porozmawiać o tym, kto zjada sadzonki ogórka w szklarni. Nie tylko my, ludzie, lubimy jeść chrupiące ogórki, gryzonie, owady, robaki uwielbiają biesiadować na tej roślinie. Możesz stracić wszystkie sadzonki w jedną noc i nadal nie wiedzieć, kto to zrobił.

Kto zjada sadzonki ogórka w ogrodzie

Właściciele szklarni zgodzą się, że głównymi szkodnikami ogórków, które atakują dorosłe rośliny i sadzonki, są mączliki, drutowce, niedźwiedzie, ślimaki i gąsienice ćmy zimowej.

Jak chronić ogórki przed niedźwiedziem

Ogórki cierpią na ogórki niedźwiedzie zarówno na otwartym polu, jak iw szklarniach. Szkodnik jest szczególnie rozpowszechniony w środkowej strefie Federacji Rosyjskiej. Możliwe, że masz niedźwiedzia, jeśli wysychają sadzonki ogórków lub już wyhodowanych roślin.

Osoby dojrzałe płciowo - osoby dorosłe - hibernują głęboko w ziemi. Wczesną wiosną budzą się szkodniki i składają jaja w gniazdach. W jednym sprzęgle może być ich do 500. Dorosłe osobniki i ich larwy uszkadzają korzenie ogórków. W grządkach ogórkowych z sadzonkami wabi je wilgotna luźna gleba, szkodniki wykonują wiele ruchów w ziemi. W ciągu dnia szkodnik siedzi w dołkach, a nocą zjada korzenie z sadzonek ogórków.

jedzenie sadzonek

Aby niedźwiedź nie zjadł sadzonek, pułapki są wykonane z obornika. Świeży obornik to ulubiona uczta tego szkodnika. Jesienią kopane są doły rybackie o wymiarach 50 na 50 cm i wypełniane krowim łajnem. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, obornik jest usuwany i rozrzucany na ziemi. Niedźwiedzie w tym czasie śpią, więc nie ruszają się i nie zamrażają.

Możesz chronić nowo posadzone ogórki przed szkodnikiem za pomocą nafty. Aby odstraszyć szkodnika, wokół kalenicy układa się stosy gałęzi lub desek i obficie podlewa nafty. Medvedka odchodzi od pachnących łóżek. Dla tych, którzy preferują preparaty chemiczne do ochrony sadzonek, odpowiednie są środki owadobójcze: „Thunder”, „Fenaxin”, „Grizzly”. Z nich przygotowywana jest przynęta.

ogórki od niedźwiedzia

Kto tnie sadzonki

Problem, z którym boryka się wielu letnich mieszkańców: pędy ogórków, które wczoraj były energicznie zielone w szklarni, dziś zniknęły. Konopie wystają z ziemi, aw pobliżu leżą liście liścienia. Nieznane szkodniki gryzą łodygę, gryzą tuż przy ziemi.

Trudno jest określić, kto zjadł pędy ogórka, ponieważ może to być zarówno wireworm, jak i larwa chrząszcza majowego. Często szare gąsienice czerpaka gryzą młode łodygi ogórka; można je znaleźć, jeśli wykopiesz ziemię obok martwej rośliny.

wielu letnich mieszkańców

Może trzeba zbierać larwy chrząszczy podczas kopania grzbietu przed sadzeniem ogórków.Potraktuj wzniesione rośliny naparem cebuli lub czosnku, robaki ich nie lubią. Chemikalia są bardziej niezawodnym sposobem zwalczania szkodnika (chrząszcza). Aby się go pozbyć, możesz bezpiecznie polecić letnim mieszkańcom leki:

 • Nemabakt;
 • Aktara;
 • Antikhrusch.

brak tytoniu przeciwko wszystkim

Wireworm

Wireworm występuje w większości regionów położonych w strefie klimatu umiarkowanego. Nazywa się Wireworm kliknij larwa chrząszczażyje w glebie przez długi czas (2-5 lat). Larwa w drugim roku życia zjada korzenie rośliny, co prowadzi do jej śmierci.

drutowce spotyka

Wireworm ze względu na gęstą chitynową powłokę może z łatwością przenikać przez łodygi dorosłych ogórków. Główny bat ogórka, w którym osiadł wireworm, z czasem wygina się i stopniowo wysycha.

Możesz zmniejszyć liczbę larw szkodników za pomocą pułapek. Ułóż je wiosną na rozmrożonym podłożu, dopraw posiekanymi warzywami. Aby uratować ogórki, lek „Bazudin” jest zaszczepiany wzdłuż obwodu grzbietów, jest uwalniany w postaci proszku.

liczba larw

Szufelka zimowa

Szufelka zimowa to duży (do 2 cm) motyl o rozpiętości skrzydeł około 5 cm, składa jaja na dowolnych roślinach, w tym na sadzonkach ogórka. Jeśli łodyga sadzonek na poziomie gruntu stała się cienka lub zamiast niej wystaje z ziemi pień, oznacza to, że młode ogórki w szklarni są niszczone przez gąsienicę zimowej szufelki.

Gąsienice mogą osiągnąć długość do 5 cm, są brązowe lub ciemnoszare (prawie czarne). Żarłoczne szkodniki żyją w ziemi, zjadają podziemne części roślin, przede wszystkim uszkadzają korzenie. Aby zabezpieczyć część korzeni przed czerpakiem, przed posadzeniem ogórków należy dodać jeden z preparatów do otworów:

miarka zimowa

 • Inicjatywa;
 • Zemlin;
 • Bazudin.

Jako środek zapobiegawczy podczas kopania gleby wybieraj i niszcz gąsienice i larwy. Usuwanie chwastów jest również skutecznym środkiem zapobiegawczym przeciwko zimom i ich larwom.

środki zapobiegawcze

Kto je sadzonki

Mączlik stał się prawdziwą plagą szklarni - motylem o bladożółtym ciele o długości 0,9-1,1 mm, powierzchnia dwóch par skrzydeł pokryta jest białym pyłkiem. Larwy motyli zjadają sadzonki; ich płaskie, okrągłe ciało pokryte jest małymi cierniami.

Samica przeżywa zimę w temperaturze -12 ° C. W sezonie od jednego osobnika może pojawić się 10 lub więcej pokoleń mączlików. Szkodnik niszczy sadzonki ogórków i uciska dorosłe rośliny: larwy wysysają sok, dorosłe osobniki przenoszą grzybicę. Bardzo trudno jest zniszczyć mączlika.

plaga szklarni

Możesz stwierdzić, że mączlik zjada twój ogórek, wykonując następujące znaki:

 • na liściach widoczne są białe kropki;
 • na powierzchni łodygi widoczne jest lepkie wydzielanie;
 • na ogórkach są poskręcane liście;
 • na dolnej powierzchni blaszki liściowej ogórków widoczne są larwy przypominające łuski;
 • jeśli potrząśniesz batem ogórkowym, pojawią się białe ćmy.

powierzchnia łodygi

Jak chronić sadzonki przed mączlikiem

Ochrona sadzonek rozpoczyna się na długo przed posadzeniem ich w szklarni. Każdej jesieni, po zbiorach, konieczne jest przetwarzanie gleby i konstrukcji szklarni za pomocą pałeczek siarki, po uprzednim oczyszczeniu grzbietów z resztek roślinnych. W nocy lepiej podpalić warcaby. Usuń wierzchnią warstwę gleby (5-7 cm) wraz z larwami szkodnika ze szklarni.

Możesz przyspieszyć niszczenie szkodników na ogórkach za pomocą ręcznie robionych pułapek, w tym celu musisz mieć pod ręką:

kontrolery siarki

 • olej rycynowy (1 godzina);
 • kalafonia (1 h);
 • miód (1 godz.);
 • wazelina (1 h).

Dodaj pozostałe składniki do podgrzanej kalafonii i wszystko wymieszaj. Gdy mieszanina ostygnie, rozłóż ją na długich paskach papieru, zawieś powstałe wstążki w szklarni. System zwalczania szkodników można rozszerzyć za pomocą przepisów ludowych lub środków chemicznych.

olej rycynowy

Z metod ludowych przydatne są przepisy na napary, których aktywnym składnikiem może być:

 • czosnek;
 • korzenie mniszka lekarskiego;
 • krwawnik pospolity

korzenie mniszka lekarskiego

Aby zapobiec zjadaniu przez szkodnika niedojrzałych łodyg ogórka, napary należy przetwarzać co najmniej raz na 10 dni. Tym, którzy nie ufają metodom ludowym, na ratunek przyjdzie chemia. Mieszkańcy lata walczą z mączlikami za pomocą narkotyków:

 • Actellik;
 • Fufanon;
 • Biotlin.

actellik pomoże

Ślimaki na sadzonkach ogórka

W wilgotnym klimacie szklarni ślimaki rozmnażają się dobrze, można je spotkać niemal w każdym regionie europejskiej części kraju. Owad nie ma kończyn, jego powierzchnia pokryta jest śluzem, wygląda jak ślimak bez muszli.

Szkodnik rozpoczyna aktywne życie w nocy, w ciągu dnia ukrywa się na głębokości 8 cm, w nocy ślimaki przegryzają bicze i liście ogórków, cierpią przede wszystkim delikatne, młode pędy. Szkodnik jest bardzo żarłoczny, zjada większość liści. Kiedy zaczyna się okres owocowania, ślimaki zjadają jajniki i zaczynają gryźć duże ogórki. Duży procent plonu może zostać utracony z powodu ślimaków.

ślimaki na sadzonkach

Co zrobić, aby zmniejszyć liczbę ślimaków w szklarni, każdy mieszkaniec lata decyduje indywidualnie. Niektórzy wolą umieszczać przynęty z wierzchołków pomidorów, sałaty i ogórków ze szkodników na obwodzie grzbietu. Okresowo niszcz resztki roślin razem ze ślimakami i wymień na nowe. Niektóre szkodniki można usunąć ręcznie.

Szkodnik ma bardzo delikatny brzuch, nie wejdzie do łóżek z ogórkami, jeśli zostaną pokryte jakimkolwiek materiałem z listy wokół nich na obwodzie:

wolą od szkodników

 • trociny;
 • igły;
 • piasek gruboziarnisty;
 • łupina orzecha włoskiego;
 • połamane muszle.

Spośród preparatów chemicznych środek „burza z piorunami” jest popularny przeciwko ślimakom; W sezonie co najmniej 2 zabiegi będą wymagane od szkodników. Kolejny lek „Slizneed” stosuje się raz w lecie, jego działanie jest krótsze i utrzymuje się tylko 2 tygodnie. Preparaty mają postać granulek, należy je układać nie tylko wzdłuż granicy grzbietu, ale także między krzakami.

chemikalia

Mszyca

Sadzonki mogą ginąć z winy mszyc, jeśli do sadzenia użyto gleby pobranej z ogrodu, nie leczono jej od szkodników i chorób. Mszyce są bardzo płodne, latem pojawia się nawet 20 pokoleń szkodnika. Optymalne warunki do aktywnego rozmnażania się szkodnika to wysoka wilgotność i temperatura powietrza od 25 ° C.

Mszyce wysysają sok z liści, łodyg i łodyg ogórka. Możesz zwalczać szkodnika metodami ludowymi. Kiedy sadzonki ogórka są jeszcze małe, można je po prostu umyć wodą z mydłem. Dorosłe krzewy trudno jest spłukać, dlatego przygotowują napar ziołowy z dodatkiem mydła i spryskują liście i krzewy przed szkodnikami.

mszyce

Kto je nasiona

Larwa muchy kiełkowej powoduje duże szkody w ogórkach. Wszystkie uprawy dyni cierpią z powodu tego szkodnika. Wielu mieszkańców lata skarży się na słabe kiełkowanie podczas siewu nasion. W niektórych przypadkach problem tkwi w nasionach, ale jeśli nie można znaleźć jego resztek w dziurze, oznacza to, że ktoś zjada wszystkie nasiona ogórków.

Zjada się nasiona larwy muchówki. Ten owad ma szary kolor, ciało osiąga 5 mm długości, szkodnik zaczyna swoje lata wiosną. Mucha tworzy mur w wilgotnych miejscach, woli układać go na oborniku, słabo osadzonym w glebie. Larwy pojawiają się po 10 dniach, latem może pojawić się do 3 pokoleń szkodnika.

kiełkować muchę

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się muchy kiełkowej, wystarczą proste środki:

 • kopać głęboko w ziemi;
 • ostrożnie osadzaj obornik w ziemi.

Za radą doświadczonych ogrodników lek "Muravyin" może zneutralizować larwy. Podczas sadzenia nasion należy je wymieszać z glebą i posypać nią powierzchnię dołka.

lek mrówkowy

Informacje o szkodnikach i sposobach radzenia sobie z nimi pomogą podjąć niezbędne środki na czas, aby uratować sadzonki ogórka.

Opinie
 1. Anya
  6.06.2018 00:00

  Na takie problemy stosuję lekarstwo "Phenaxin", dość szybko odstrasza wszystkie szkodniki. Po nim zdecydowanie polecam nawożenie gleby „BioGrow”. Z nim sadzonki nie będą cierpieć.

  Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia