Jak trzymać gęsi jako zwierzę domowe w mieszkaniu i trudności

Popularna pozostaje obecność w mieszkaniu egzotycznych lub po prostu dziwnych zwierząt, które nigdy nie były uważane za odpowiednie do trzymania w pomieszczeniach. Ludzie rodzą dzikie zwierzęta i gady, świnie ozdobne i ptaki hodowlane. Obecność gęsi w mieszkaniu ma swoje własne trudności, z którymi warto się zapoznać przed hodowlą ptaków w metropolii.

Cechy trzymania gęsi w domu

Gęś to duży ptak. Do normalnego rozwoju potrzebuje co najmniej 2 metrów kwadratowych powierzchni. W końcu nie każdy właściciel pozwoli sobie codziennie wypuszczać gęś na spacer po mieszkaniu. Główne wady dużych ptaków, które należy wziąć pod uwagę:

  • to nie są koty, prawie niemożliwe jest nauczenie ich chodzenia na tacy, gęsi jedzą dużo i srają prawie wszędzie, jeśli są poza klatką;
  • latem za dnia gęsi są na spacerze, w mieście nie da się zapewnić takich warunków, nikt nie pozwoli ptakom zjadać trawników, a ich wypasanie przez kilka godzin każdego dnia jest zadaniem niemożliwym;
  • zjadają do 2 kg zielonej masy lub siana dziennie, warto pomyśleć o tym, gdzie będzie przechowywana pasza, szczególnie zimą;
  • gęsi - głośne ptaki o donośnym głosie, ludzie mieszkający za murem nie będą zachwyceni taką okolicą;
  • należy im systematycznie chodzić i zapewniać im staw lub możliwość kąpieli w wannie.

Ptaki wymagają badań weterynaryjnych i szczepień. Zrzucają dwa razy w roku, więc w mieszkaniu będzie dużo puchu i piór. Należy wziąć pod uwagę naturę ptaków - gęsi są zazdrosne i długo pamiętają wykroczenie.

Odpowiednie rasy

To zależy od preferencji gospodarza. Wszystkie rasy gęsi są podzielone na 3 typy: ciężkie - gdy gęś waży 7-9 kilogramów, gęś - do 8 kilogramów, średnie, które obejmują większość ras ozdobnych, rasy lekkie, jeśli dorosłe gęsi osiągają 4-6 kilogramów. Domy rodzą duże ptaki o wadze 9-12 kilogramów, które zadziwią sąsiadów i przyjaciół swoim rozmiarem lub przedstawicieli ras ozdobnych. Na przykład ptaki rasy kręconej mają śnieżnobiały kolor i bardzo piękne upierzenie.

Przygotowanie pokoju

Gęś można umieścić w klatce na przeszklonym balkonie lub loggii. Należy pamiętać, że krzycząc jest w stanie obudzić sąsiadów. Czasami budują małą wolierę w jednym z pomieszczeń lub w spiżarni lub stawiają odpowiednią klatkę. Jeśli spiżarnia jest przeznaczona na mieszkanie zwierzęcia, potrzebne jest w niej oświetlenie (co najmniej 14 godzin dziennie).

W klatce znajduje się legowisko, poidło i karmnik. Są codziennie myte.Oprócz podajnika wymagany jest pojemnik z małymi kamykami, są one niezbędne do normalnego trawienia. Woda powinna być cały czas w poidle. Do ściółki używana jest słoma lub wióry. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, pościel jest zmieniana codziennie. Ptaka należy codziennie wypuszczać z klatki w celu rozgrzania. Raz na 2-3 dni gęś musi pływać, aby utrzymać pióra w czystości i pozbyć się nadmiaru puchu.

gęsi w mieszkaniu

Zasady żywienia

Zwierzę jest karmione 3 razy dziennie. Latem w diecie wymagana jest świeża trawa, zimą siano co najmniej 2 kg na osobnika dziennie. Rano i wieczorem podaje się zmiażdżone ziarno (mieszanka kukurydzy, owsa, pszenicy). Dorosłe ptaki zjadają 300 gramów mieszanki zbożowej dziennie, podzielonej na 3 dawki.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Ważne: ziarno jest wstępnie pokruszone, zalane wrzącą wodą i odstawione na 3-4 godziny. Całe ziarna są trudne do strawienia dla ptaków.

W ciągu dnia oprócz trawy potrzebny jest zacier z drobno pokrojonych warzyw (marchew, buraki, dynia, ziemniaki). Osobom mieszkającym w mieszkaniu podaje się mięso mielone 2-3 razy w tygodniu. Jest źródłem białka. Dieta powinna zawierać paszę drożdżową, sól, olej rybny lub mączkę rybną. Aby wzbogacić dietę w wapń, do zacieru warzywnego dodaje się twarożek, a zwierzęciu podaje się serwatkę. Potrawy muszą być wysokiej jakości, warzywa czyste, bez śladów pleśni i zgnilizny.

Jeśli mały pisklę wpadnie w edukację (codzienną lub właściciel zdecydował się na zakup zapłodnionego jaja i obserwował proces pojawiania się), dostaje ugotowane na twardo, drobno posiekane jajka. Od 5 dnia twarożek miesza się z jajkami, tydzień później do diety wprowadza się drobno posiekaną świeżą pokrzywę.

Po 2-3 tygodniach dziecko jest stopniowo przenoszone na dietę dla dorosłych. Potrzebuje też stałego dostępu do świeżej wody. Gęsi wolą żerować wieczorem iw nocy, należy upewnić się, że wieczorem w korycie jest pokarm.

Higiena

Gęsi z pewnością odrobaczą się 2 razy w roku. Leki są kupowane w aptece weterynaryjnej i stosowane zgodnie z instrukcjami producenta. Poradę na temat niezbędnych szczepień uzyskasz w najbliższej przychodni weterynaryjnej. Lepiej jest znaleźć sanktuarium specjalizujące się w opierzonych zwierzętach. Pisklęta po 3 tygodniu życia oraz ptaki dorosłe należy kąpać 2-3 razy w tygodniu bez użycia detergentów. Lepiej jest zebrać letnią wodę dla swojego zwierzaka.

Po zabiegach wodnych pisklę należy umieścić pod lampą do wyschnięcia, a zimą po prostu umieszczać pudełko z dzieckiem bliżej akumulatora grzewczego. Łapy są myte po każdym spacerze i gdy się brudzą.

Możliwe trudności

Główne trudności pojawiają się w przypadku toalety. Zwierzak nie jest w stanie nauczyć się chodzić w tacce, dlatego wychodząc z domu należy go umieścić w zagrodzie lub klatce. Lepiej jest przyciąć mu skrzydła, silny i duży ptak, po wystartowaniu, może siać spustoszenie w mieszkaniu. Gęsi są krnąbrne i zazdrosne, szybko przyzwyczajają się do właściciela, ale obcy mogą uszczypnąć i spróbować wypędzić je z terytorium, które zwierzę uważa za własne.

Konieczne jest wydzielenie w mieszkaniu miejsca na przechowywanie paszy i ściółki, mieszankę zbożową można przygotować niezależnie od produktów zakupionych w sklepie, ale zimą mogą pojawić się problemy z sianem.

W niewoli, przy dobrej opiece, gęś może dożyć nawet 30 lat. Planując pierzaste zwierzę w mieszkaniu w mieście, musisz obiektywnie ocenić swoje możliwości, ponieważ ptak nie nadaje się do trzymania w domu. Oczywiście zawsze istnieje możliwość ugotowania go z jabłkami na świąteczny stół, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia