Rysunki do tworzenia domu dla gęsi i kaczek własnymi rękami, plan zagród

Chcąc rozpocząć hodowlę i hodowlę drobiu, należy zadbać o budowę i wyposażenie kurnika dla gęsi i kaczek. W kurniku będą mieszkać przez cały rok, więc musi być dobrej jakości. Zastanów się, jak iz jakich materiałów możesz zbudować dom, jakie narzędzia będą do tego potrzebne i jak wyposażyć pokój do zimowania ptaków.

Cechy konstrukcyjne

Każdy kurnik, bez względu na jego budowę, powinien być przestronny, ciepły, suchy i lekki. Na pierwszym etapie musisz obliczyć powierzchnię lokalu na podstawie liczby przyszłych zwierząt gospodarskich. Na 1 mkw. m. nie powinno być więcej niż 3 ptaki ras o średniej masie ciała. Nie da się osiedlić dla nich gęsi czy kaczek w ciasnej przestrzeni, zatłoczone treści prowadzą do chorób.

W kurniku powinny znajdować się okna o odpowiedniej powierzchni do oświetlenia; do oświetlenia zimowego należy przewidzieć lampy, które należy włączać wieczorami i rano. W kurniku powinny być zainstalowane grzędy, karmidła i poidła. Wyposaż system wentylacyjny.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Obok kurnika musisz ustawić zagrodę do chodzenia z ptakiem. Jego rozmiar powinien być co najmniej 2 razy większy niż kaczątko lub pisklę. Zagrodę należy odgrodzić siatką, włożyć do niej pojemnik z wodą do kąpieli.

Rysunki i plany

Rysunek będzie zależał od wielkości kurnika. Konieczne jest określenie położenia drzwi, okien, ich wymiarów, wysokości ścian, dachów. Następnie musisz wybrać, z jakiego materiału będą ściany, podłoga, sufit, dach. Do letniego trzymania gęsi i kaczek można zbudować dom z drewna na cały rok - z cegieł lub bloków. Kupując materiały, musisz je zabrać z marginesem około 20%, aby wystarczyło na budowę.

domek dla gęsi i kaczek

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne

Aby zbudować dom dla gęsi i kaczek, musisz zaopatrzyć się w materiały budowlane: cegły, bloki, deski, clapboard. Sprzedam piasek, żwir i cement do ułożenia fundamentów, pokrycia dachowe na dach, siatkę zbrojącą. Z narzędzi będziesz potrzebować łopaty, wiertarki, młotka, szlifierki, piły, gwoździ, śrub.

Jak własnoręcznie zrobić szopę dla gęsi i kaczek

Możesz sam zbudować dom dla gęsi i kaczek. Mała szopa nie będzie wymagała zbyt wiele czasu i wysiłku na budowę. Przyjrzyjmy się, jak zbudować lekki dom z desek.

Oznakowanie działki

Miejsce na kurnik warto wybrać przy budynkach gospodarczych, na działce, na której można swobodnie postawić nie tylko dom, ale także zagrodę. Należy go ustawić tak, aby można było do niego łatwo podejść.

domek dla gęsi i kaczek

Fundacja

Głębokość podstawy fundamentowej zależy od obciążenia ścian, ciężaru materiału, z którego będą wykonane. Do podparcia ścian drewnianych nie jest potrzebny żaden fundament z cegły ani betonu. Możesz postawić budynek na niskich regałach lub stosach. Do regałów można zastosować rury stalowe, należy je pogłębić o 35-40 cm i wypełnić zaprawą cementową w celu wzmocnienia.

Zakryj przestrzeń pod podłogą keramzytem, ​​kruszonym kamieniem lub innym drobnym materiałem.

Ściany

Ściany zbudowane są z desek o średniej grubości. Od zewnątrz można je ocieplić papą. To nie tylko ociepli budynek, ale także zapobiegnie tworzeniu się przeciągów. Okna i drzwi mogą być używane stare, na przykład pozostawione po wymianie w dzielnicy mieszkalnej.

domek dla gęsi i kaczek

Dach

W domu dla kaczek można wykonać dach dwuspadowy lub dwuspadowy, jeśli planujesz przechowywać siano lub inną paszę na strychu. Dach można pokryć onduliną, łupkiem, na wierzchu deskami pokrytymi papą, dachówką ceramiczną. Najważniejsze jest to, że dach nie przecieka, nie przepuszcza zimna.

Sprzęt gęsi zimą

W regionach, w których zimy są mroźne, trzeba będzie rozwiązać problem ogrzewania. W ciepłym pomieszczeniu kaczki i gęsi czują się dobrze, samice pędzą zimą. Temperatura w domu w zimnych porach roku nie powinna spaść poniżej 10 ° C. Do ogrzewania można użyć lamp podczerwieni (w małym pomieszczeniu) o powierzchni 8-10 metrów kwadratowych. m musisz zainstalować 1 lampę o mocy 250 watów. Najłatwiejszy sposób ogrzania domu dla dużego inwentarza żywego to grzejniki lub piece opalane drewnem.

Oprócz ciepła ptak będzie potrzebował oświetlenia. Nie będą się spieszyć w ciemnym pokoju. Godziny dzienne i zimą powinny wynosić 10-12 h. Na 1 kwadrat. m. powierzchnia domu powinna mieć 5 watowe oświetlenie. Będąc w lekkich kaczątkach lub pisklętach, ptaki pozostają aktywne i produktywne.

domek dla gęsi i kaczek

Warunkiem koniecznym do trzymania kaczek i gęsi zimą jest obecność grubej, ciepłej ściółki na podłodze. Bez niego ptak może odmrozić nogi lub przeziębić się. Ściółka w miesiącach zimowych powinna mieć min. 15 cm, wykonana jest z suchej, czystej słomy, siana, trocin. Zimą tego nie zmieniają, po zanieczyszczeniu wylewa się na wierzch cienką nową warstwę. Ważne jest, aby unikać zanieczyszczenia i nadmiernego zawilgocenia ściółki, musi być ona sucha.

Nawet zimą gęsi i kaczki trzeba oczywiście spacerować w dni, kiedy jest lekki mróz. Dlatego na obszarze spacerowym należy posypać słomą, trocinami lub torfem. A także zablokuj siatkę gęstym materiałem, aby chronić ją przed zimnym wiatrem. Nie można chodzić ptaka tylko podczas opadów śniegu i silnych mrozów.

Nie jest trudno zbudować dom dla kaczek i gęsi na prywatnej działce. Możesz zaadaptować do tego niepotrzebne pomieszczenie gospodarcze, a jeśli go nie ma, zbuduj dom od podstaw. Do budowy potrzebne będą standardowe materiały i narzędzia oraz prosta znajomość konstrukcji. Prawidłowo zbudowany kurnik posłuży przez wiele lat bez konieczności wykonywania większych napraw. Można hodować i rozmnażać wszelkiego rodzaju ptaki, nie tylko kaczki i gęsi. Wystarczy poprawnie obliczyć liczbę osób na metr kwadratowy powierzchni.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia