Zasady wylęgania piskląt w inkubatorze w domu i tabela temperatur

Hodowla drobiu w inkubatorze jest trudna i uciążliwa. Bez odpowiedniej wiedzy i choćby niewielkiego doświadczenia nic z tego nie wyniknie. Weź pod uwagę zasady wylęgu piskląt w inkubatorze w domu, zwłaszcza przygotowanie jaj, ich przechowywanie, prawidłowe warunki inkubacji, kolejność procesu, czas, w którym pisklęta mogą się wykluć.

Przygotowanie gęsi

Gęś, z której planuje się pozyskać jaja do inkubacji, musi być odpowiednio karmiona. Pasza powinna być nasycona substancjami odżywczymi, minerałami, witaminami, wapniem. Jeśli karmienie jest nieodpowiednie lub niewystarczające, nie można oczekiwać, że ptaki będą wytwarzać jaja wysokiej jakości nadające się do inkubacji. Pojawią się z nich słabe i niezdolne do życia pisklęta, mimo że wszystko zostało zrobione poprawnie.

Gęsi powinny spieszyć się w czystych gniazdach, gdzie będą wygodne i wolne. Muszą być przykryte słomą lub sianem. Jajka należy wybierać codziennie. Gęsi pędzą głównie rano, w ciągu dnia trzeba sprawdzić gniazda i wybrać jaja, wieczorem sprawdzić, czy nic nie zostało. Często gęsi chowają jaja pod warstwą puchu, dlatego trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Musisz codziennie brać surowce, ponieważ tylko w tym przypadku gęsi nadal się spieszą. Jeśli jaja pozostaną w gnieździe, samica może na nich samodzielnie usiąść.

Jak wybrać jajka?

Posortuj materiał natychmiast po zebraniu. Do inkubatora wybierz duże i średnie jaja o odpowiednim kształcie. Z gęstą, całą skorupą, na której nie powinno być ugięcia, plam, pęknięć. Za małe, z wadami, stare nie nadają się do układania, wylęgną się z nich słabe pisklęta, które będą bolały. Albo pisklęta w ogóle się nie wyklują.

Aplikacja Ovoscope

Cały materiał, który przeszedł pierwszy etap selekcji, musi zostać oświecony na owoskopie. Wewnątrz nie powinno być ciemnych plam, wtrąceń, żółtko powinno być wyśrodkowane. Wszystkie jaja z wadami nie nadają się do inkubacji.

wylęgowe pisklęta gęsie w inkubatorze w domu

Dezynfekcja surowców

Dezynfekcja zwiększa liczbę wylęgu piskląt i pozwala zachować ich zdrowie. Potrzebę tej procedury tłumaczy się tym, że na powierzchni muszli pozostają wirusy i bakterie, które podczas inkubacji mogą wniknąć do środka i zniszczyć zarodek. Materiał można dezynfekować na 3 sposoby: roztworem nadtlenku wodoru, nadmanganianu potasu lub octu.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Przygotowuje się 1,5% roztwór, wlewa się do pojemnika, w którym jajka są opuszczane na 3-5 minut. Następnie są myte czystą wodą i suszone.

Inkubator również musi zostać zdezynfekowany. Najpierw opłucz wszystkie wyjmowane części, wytrzyj je roztworem nadtlenku lub nadmanganianu potasu, ponownie wytrzyj czystą wodą i dobrze wysusz. Po każdym złożeniu nowej partii jaj inkubator należy wyczyścić i zdezynfekować, w przeciwnym razie stanie się wylęgarnią infekcji.

Przechowywanie jaj w trakcie gromadzenia surowców

Okres przechowywania materiału inkubacyjnego nie przekracza 7 dni. Należy je przechowywać w temperaturze 6-12 ° C i wilgotności 70%, rozłożyć na 1 warstwę. Nie możesz przechowywać w lodówce, lepiej wybrać do tego chłodne pomieszczenie.

Jak inkubować jajka

Aby wszystko poszło gładko, musisz przestrzegać zasad inkubacji. A także, aby uniknąć podstawowych błędów, które mogą prowadzić do śmierci zarodków.

Poważne błędy

Jeśli inkubacja następuje w temperaturze przekraczającej dopuszczalną temperaturę, pisklęta gęsie wykluwają się wcześniej niż to konieczne. Mają cienkie nogi, lekkie pokwitanie. Jeśli przegrzanie jest silne, pisklęta mogą w ogóle się nie wykluć. W niskich temperaturach pisklęta gęsie wyłaniają się później niż ustalona data, niektóre z nich dziobią, ale nie wyłaniają się z jaja. Te, które się pojawiły, mają grube nogi i długi puch. Oznacza to, że są bardziej rozwinięte niż to konieczne.

Z powodu braku wilgoci pisklęta wykluwają się słabo, nie mogą dziobać skorupy i opuszczać jaja. A z powodu nieregularnego obracania się jaj podczas inkubacji zarodek może się nie rozwinąć, ponieważ przykleił się do jednej ze ścian. Aby usunąć pisklęta gęsie bez strat, należy stale monitorować temperaturę, wilgotność, odwracać je i chłodzić.

wylęgowe pisklęta gęsie w inkubatorze w domu

Jak składać jajka

Przed złożeniem jaj należy je odpowiednio ogrzać - trzymać w pomieszczeniu przez 8 h. Zimnych nie można składać, pokryte są kondensatem, który zatyka pory, a zarodek się dusi. Jeśli materiał nie jest tej samej wielkości, to najpierw należy umieścić duże jaja, średniej wielkości po 4 h. Wynika to z faktu, że w dużych jajach rozwój piskląt trwa dłużej. Różnica czasu jest konieczna, aby wydalanie było równoczesne. Jaja gęsie umieszcza się poziomo w inkubatorze.

Okresy inkubacji

Okres inkubacji podzielony jest na 5 części. Podczas każdego trzeba utrzymywać określoną temperaturę i wilgotność, obracać i schładzać materiał.

Okres (w dniach)TemperaturaWilgotnośćChłodzenieRozpylającySkręcać
1-837,7 ° C55%nienie5 razy
9-1537,7 ° C47%nienie4 razy
16-2737,7 ° C47%2 razy dziennie przez 15-20 minut2 razy dziennie4 razy
2837 ° C85%2 razy dziennie przez 15-20 minut2 razy dziennienie
29-3037 ° C85%2 razy dziennie przez 15-20 minut2 razy dziennienie

Odwracanie i natryskiwanie muru

Konieczne jest obracanie jaj gęsich, aby zarodki nie przylegały do ​​skorupy. W pierwszym tygodniu należy to robić często - 5 razy dziennie, następnie liczbę rzutów należy zmniejszyć do 4 razy. Przed wykluciem, począwszy od 28 dnia, nie trzeba już przewracać.

Aby pisklęta wykluły się bez strat, należy je schłodzić i spryskać od 16 dnia inkubacji. Chłodzić przez 20 minut 2 razy dziennie, spryskać również 2 razy. Spryskać zimną wodą, a nie zimną.

Temperatura, wentylacja i wilgotność

Reżim temperaturowy podczas inkubacji piskląt pozostaje prawie taki sam - od 1 do 28 dnia temperatura wynosi 37,7 ° С, od 28 do wylęgu - 37 ° С. Wilgotność nie jest taka prosta. W pierwszym tygodniu wynosi 55%, od 9 do 28 dnia - 47%. W ciągu ostatnich 3 dni inkubacji należy utrzymywać wilgotność na poziomie 85%.

wylęgowe pisklęta gęsie w inkubatorze w domu

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać parametrów inkubacji, w przypadku naruszenia któregokolwiek z nich zarodki mogą umrzeć.

Daty wylęgu

Pisklęta wylęgowe pojawiają się w 29-31 dniu inkubacji. Zwykle same dziobią ściany skorupy i wydostają się z jaja. Tak dzieje się z większością piskląt, ale niektórym nie spieszy się z narodzinami.Do 31 dnia nie musisz pomagać pisklętom, jeśli przyśpieszysz wylęganie się sztucznymi środkami, mogą umrzeć.

Jeśli terminy minęły, a pisklęta nie wykluły się, musisz im pomóc: ostrożnie przekłuć muszlę, aby powietrze mogło przeniknąć do piskląt. Nie można całkowicie usunąć powłoki. Wtedy wszystko zrobią sami. Hodowla piskląt w inkubatorze może się powieść tylko wtedy, gdy przestrzegane są zasady. Konieczne jest nie tylko przygotowanie materiału, przechowywanie go przed ułożeniem, ale także utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w inkubatorze. Błędy doprowadzą do śmierci zarodków i zmniejszenia odsetka wylęgowości piskląt pisklęcych.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia