Opis i cechy charakterystyczne gęsi rasy Tambov i hodowli rasy

Rasa gęsi szarych Tambowów zaliczana jest do grupy ras mięsnych. Ze względu na wysoką produktywność rasa jest popularna nie tylko w Rosji i krajach sąsiednich, ale także w innych krajach. Zastanów się nad opisem i cechami gęsi tambowskich, zaletami i wadami rasy, sposobami utrzymania, opieki nad ptakami i ich karmienia. Nie będzie zbyteczne nauczenie się rozmnażania i rozmnażania gęsi w domu.

Historia wyglądu

Prace hodowlane nad hodowlą rasy Tambov prowadzono w latach 30. XX wiek na Ukrainie. Nowa odmiana pochodzi z rasy Romny i Toulouse. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej gęsi przewieziono do regionu Tambowa, gdzie zakończono tworzenie rasy. Tak więc w rasie Tambov rozróżnia się 2 typy wewnątrzrasowe - gęsi ukraińskie i tambowskie. Pióra obu typów są szare.

Na stado lęgowe wybrano ptaki zdolne do szybkiego przybierania na wadze, odznaczające się witalnością i płodnością oraz nadające się do karmienia paszą o niskiej wartości odżywczej. Obecnie szare gęsi są wykorzystywane do hodowli nowych ras, które wyróżniają się produktywnością i zdolnością przystosowania się do warunków różnych stref klimatycznych.

Opis i charakterystyka gęsi tambowskich

Gęsi tambowskie są duże, o mocnej budowie, mają długi tułów, muskularną klatkę piersiową, średniej długości szyję, dużą głowę. Gruby dziób, czerwono-pomarańczowy kolor, ten sam kolor śródstopia. Na brzuchu ptaków widoczny jest wyraźny fałd. Pióro jest szare, na grzbiecie ciemniejsze niż na głowie, górnej części szyi i klatce piersiowej. Brzuch pokryty jest białym piórkiem. Waga gęsi rasy Tambov wynosi 7-9,5 kg, gęsi - 6-6,5 kg. Samice składają 3-4 tuziny jaj o wadze 160-180 g. Wylęgowość piskląt wynosi 75%. Gęsi tambowskie są wykorzystywane przez hodowców jako polepszacze, otrzymują potomstwo mieszańców dobrej jakości.

Plusy i minusy

Plusy i minusy
tempo wzrostu piskląt gęsie, po 2,5 miesiącach gromadzą 4,5 kg masy;
może być karmiony specjalnie dla stłuszczonej wątroby;
można uprawiać bez zbiornika;
można trzymać na pastwisku;
gęsi same sadzą i wychowują pisklęta gęsie.

Gęsi i gęsi rasy Tambov nie mają żadnych wad.

Utrzymanie i opieka nad ptakami

Gęsi Tambowa są hodowane w kurniku, w którym powinny być przestronne. Dla każdego ptaka należy przeznaczyć co najmniej 0,5 m. Pomieszczenie powinno być suche, ciepłe i jasne. Powinien być jasny nawet w zimowe dni. Jest to konieczne, aby gęsi znosiły jaja.

W ścianach i suficie nie powinno być pęknięć, aby nie powstawały przeciągi, od których gęsi mogą się przeziębić.Ale zimno nie jest dla nich tak straszne, mogą znieść chłód, mieszkając w kurniku. Ale na podłodze powinna być warstwa śmieci. Jako ściółkę można użyć słomy, siana, suchego torfu, trocin lub wiórów. Ściółka powinna być świeża, czysta i sucha, a na mokrych mogą rosnąć bakterie i wirusy.

Należy również zapewnić wentylację pomieszczenia. Ptasie odchody rozkładając się uwalniają amoniak, którym oddychają gęsi. System wentylacji musi usuwać opary z domu. Dlatego musi działać płynnie. Jeśli nie ma systemu, musisz ręcznie wywietrzyć gęsią szyję - otwórz drzwi i okna.

Tambow szara gęś

Gęsi tambowskie uwielbiają spacery i aktywny ruch. Aktywność fizyczna i świeże powietrze sprawiają, że są silniejsze, zdrowsze i szybciej rosną. Dlatego gęsi trzeba codziennie wypędzać na spacer po zagrodzie. Ptaki powinny tam spędzić 8-10 h. Latem można je trzymać w kojcu cały dzień i tylko na wieczór wypędzić z powrotem do obory.

Zasady żywienia

Na zimę pokarm dla gęsi jest lepiej przygotowany do wykorzystania w przyszłości. Więc będą tańsze i zawsze będą pod ręką. Zarówno zimą, jak i latem mieszczanki gotują dla ptaków ze zboża, tartych roślin okopowych i warzyw. Dodaje się do nich mączkę kostną, odpady rybne, przedmieszki, kredę i sól. Konsystencja zacieru powinna być wilgotna. Dodaje się do nich świeżą zieloną trawę. Ten składnik paszy jest niezbędny, ponieważ gęsi są ptakami roślinożernymi.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Jeśli obok podwórka znajduje się zbiornik wodny, można tam zapędzić gęsi. Roślinność wodna i żywe stworzenia będą dobrym pokarmem dla ptaków przybierać na wadze.

Gęsi potrafią skubać trawę na pastwisku, więc wielu hodowców drobiu nie kosi trawy, ale po prostu wypasa zwierzęta gospodarskie na najbliższej łące. Wieczorem karmią się raz zacier. Przed rozpoczęciem składania jaj gęsi są karmione preparatami witaminowymi i premiksami. Mieszanki przygotowują organizm na okres, w którym wydatkuje się dużo energii i składników odżywczych.

Gęsie są najpierw karmione mieszanką gotowanych jajek, twarogu, małych ziaren i posiekanych warzyw. Kiedy ma 1,5 tygodnia, zaczynają karmić starte korzenie i warzywa. Po 1,5 miesiąca są przenoszone na dietę dla dorosłych. Drób jest hodowany na opas do 5 miesięcy.

Istnieje schemat karmienia gęsi tambowskich paszą dla drobiu. Mieszanka paszowa jest łatwa w użyciu, jej skład jest dobrany i sprawdzony tak, aby mieszanka w pełni zaspokajała zapotrzebowanie organizmu gęsi na składniki odżywcze. Podczas karmienia mieszanymi paszami należy stale wlewać wodę do poideł dla gęsi.

Hodowla i uprawa

Gęsi tambowskie mogą same wysiadywać jaja, pod nimi składa się do 15 jaj. Po wykluciu lęgiem opiekują się nie tylko matki, ale także ojcowie. Rodziny gęsi powinny składać się z czystorasowych przedstawicieli rasy, na 1 samca przypada średnio 6-7 samic. Po skrzyżowaniu z innymi rasami z ras tambowskich uzyskuje się pisklęta gęsie, które mają cechy obojga rodziców, często są bardziej wytrwałe i szybsze niż ich rasowi krewni.

Tambow szara gęś

Częste choroby

Gęsi rasy Tambov są zdrowe, mocne, odporne na zimno. Rzadko chorują, jeśli mieszkają w czystym, jasnym, ciepłym i wentylowanym pomieszczeniu.

Ale jeśli nie przestrzega się zasad konserwacji i pielęgnacji, ptaki często chorują na choroby zakaźne. Bez profilaktyki i leczenia mogą zabić wszystkie zwierzęta.

Aby zapobiec pojawieniu się i rozprzestrzenianiu infekcji w stadzie, należy pamiętać o czyszczeniu i wymianie ściółki, umyciu i dezynfekcji sprzętu. Jeśli pojawiają się oznaki nieprawidłowości i zaburzeń, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią kurację, określić, jak długo ma ona trwać.

W wyniku niewłaściwego żywienia powstają zaburzenia trawienia i metabolizmu. Aby wyeliminować przyczynę, musisz zrewidować dietę, dostosować ją na korzyść lekkiej, ale pożywnej żywności.

Szare gęsi tambowskie są hodowane na Ukrainie iw Rosji, ale są popularne w wielu regionach o różnym klimacie. Ptaki są cenione przez profesjonalistów i hodowców drobiu amatorskiego za szybki wzrost, witalność i produkcję jaj. Rasę można hodować na mięso dla siebie lub na sprzedaż w przemysłowych lub prywatnych mini-farmach, a także otrzymywać jaja do własnego spożycia.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia