Opis odmiany pomidora Miracle Altai, cechy uprawy i pielęgnacji

Pomidor Altai Miracle został wyhodowany przez specjalistów w ostatnich latach ubiegłego wieku, a dziś roślina znajduje się w państwowym rejestrze najlepszych osiągnięć hodowlanych. Specjaliści postawili sobie za cel stworzenie pomidorów, które w klimacie syberyjskim wykażą się wysoką wydajnością. Dzięki staraniom specjalistów pojawiła się odmiana, zwana Cudem Ałtaju. Opis odmiany wskazuje na możliwą uprawę w szklarniach i warunkach polowych.

Charakterystyka pomidora klasyfikuje go jako typ międzyokreślony, to znaczy wzrost głównej łodygi następuje stale. W otwartym polu wysokość krzewu waha się od 1,3 do 1,6 metra. W szklarni ta wartość może być nieco wyższa. Ze względu na wysoki wzrost roślinę należy związać, a podpory muszą być wyższe niż wzrost głównych pni.

Cud Ałtaju

Roślina ma potężne pnie, charakteryzujące się dobrą wytrzymałością i odcieniem szmaragdowozielonych liści. Odmiana Ałtaj ma dobrą zdolność wiązania owoców w niskich temperaturach. Krzew doskonale wytrzymuje surowość owoców i nie pęka, więc dodatkowe wiązanie szczotek nie jest wymagane.

Charakterystyka owoców

Recenzje ogrodników potwierdzają doskonałe właściwości pomidora. Pierwsze pędzle tworzą duże pomidory, których średnia waga sięga od 300 do 350 gramów. Na drugiej fali następuje obfity plon owoców. Jednocześnie średnia waga jest nieznacznie zmniejszona i waha się od 150 do 200 gramów. Niedojrzałe pomidory mają małą ciemną plamkę w pobliżu łodygi, która znika, gdy owoc dojrzewa.

Jeśli konieczne jest przewożenie warzyw, zbiera się je w lekko niedojrzałej formie.

Owoce ciemnoczerwone są owalne. Miąższ warzyw harmonijnie łączy gęstość z delikatnością i soczystością. Smak pomidora jest słodkawy z lekką kwaskowatością. Liczba komór nasiennych wynosi średnio od 5 do 7.

wyhodowany przez specjalistów

Kiedy i jak zachodzi dojrzewanie?

Cud Ałtaju należy do odmian w połowie sezonu pod względem cech dojrzewania. Pierwsze owoce usuwa się po 90 dniach od pojawienia się pierwszych pędów. Owocowanie trwa długo i wyróżnia się pełną wartością zwrotu. Pędzle z pomidorami dojrzewają falami.

Pomidor ma wysoką wydajność. Do uprawy w szklarni na 1 m2 stanowi od 10 do 15 kg warzyw. Jeden krzew rośliny przynosi średnio od 4 do kg warzyw. W warunkach polowych plony są nieco niższe, ale przy dobrych warunkach pogodowych mogą odpowiadać wartościom uprawy szklarniowej.

dojrzewa

Zalety i wady

Odmiana jest niezwykle odporna na niskie temperatury i czynniki środowiskowe. Nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania, która sięga 99,8%, a sadzonki dobrze znoszą nurkowanie. Tolerancja na stres jest wyższa niż niektórych odmian mieszańcowych. Recenzje ogrodników mówią o następujących zaletach odmiany:

 • ma zdolność ciągłego wzrostu, co nie zatrzymuje się nawet przy gwałtownym spadku temperatury;
 • niezależnie od warunków pogodowych tworzą się jajniki;
 • dobre plony przy uprawie nie tylko w szklarni, ale także w otwartym terenie.

ciągły wzrost

Ze względu na te zalety odmiana zapewnia doskonały wskaźnik plonów niezależnie od osobliwości pogody. Recenzje ogrodników potwierdzają wszechstronność odmiany. Zdolność do dojrzewania w falach ułatwia przetwarzanie plonu. Jedyną wadą jest nietolerancja rośliny na podlewanie gleby.

Niuanse wzrostu

Uprawa i pielęgnacja rośliny nie odbiega od ogólnie przyjętych zasad. Zaleca się przestrzeganie następujących wskazówek:

takie zalety

 • sadzonki sadzi się w ziemi w wieku co najmniej 2 miesięcy;
 • schemat sadzenia zakłada 3 sadzonki na otwartym terenie na 1 m², 4 sadzonki w warunkach szklarniowych;
 • roślina wymaga wiązania i szczypania;
 • krzewy muszą zapewniać odpowiednią wentylację.

Aby pozbyć się rośliny ze szkodników i tradycyjnych chorób pomidora, pomoże okresowe opryskiwanie lekami, dezynfekcja gleby i płodozmian. Recenzje ogrodników mówią o możliwości uzyskania dobrych zbiorów przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku.

sadzonki są sadzone

Opinie
 1. przystań
  2.02.2018 09:21

  W domu odmiana ta nazywa się „Biyskaya rose”, nie wiem dlaczego. To właśnie się stało. Bioaktywator jest używany od zeszłego sezonu BioGrow - a pomidory wydają się większe niż zwykle. A zbiorów jest zdecydowanie więcej niż w poprzednim sezonie.

  Odpowiedzieć
  • Legowisko
   3.03.2019 13:59

   A skąd pomysł, że ta konkretna odmiana nazywa się różą Biysk? Biysk rosan to zupełnie inna odmiana.

   Odpowiedzieć
 2. Anastazja
  6.06.2018 20:03

  Dorastałam w szklarni przez dwa sezony, bardzo smaczne, piękne owoce. Ale szalała na nim cladosporioza. W tym roku nie sadziłem. Powtórzę to w przyszłym roku z moimi nasionami.

  Odpowiedzieć
 3. Legowisko
  3.03.2019 14:57

  Kolejne kłamstwo. Według Państwowego Rejestru Osiągnięć Hodowlanych, pomidor Altai Chudo jest determinantem (i wcale nie jest nieokreślony, jak jest fałszywie napisany w artykule), co przy wzroście roślin oznacza, że ​​ten pomidor jest bardziej typu pół-determinantowego (ponieważ odmiany pół-determinujące w rejestrze są wskazane w taki sam sposób jak determinant ). A średnia dojrzałość oznacza okres od kiełkowania do dojrzewania pierwszych owoców 110-120 dni, a nie 90 dni, jak to błędnie napisano w artykule.

  Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia