12 prostych przepisów na zrobienie marynowanej Russula na zimę w domu

Istnieje wiele różnych opinii na temat smaku Russula. Niektórzy uważają, że na gotowanie tego typu grzybów nie warto wydawać jedzenia i energii, bo w końcu i tak okażą się bez smaku. Inni twierdzą, że rusule to nieporównywalna uczta. Grzyby te można przygotować w dowolnej formie: można gotować, smażyć z cebulą lub marynować. Koneserzy najpilniej podchodzą do tej ostatniej metody. Poniżej przyjrzymy się, jak gotować marynowaną Russulę na zimę, korzystając z kilku przepisów.

Odmiany i użyteczne właściwości grzybów

Osoba, która dużo wie o grzybach, może łatwo odróżnić jadalne rusałki od niejadalnych. Dla tych, którzy wątpią w swoją wiedzę lub w ogóle nie mogą określić przydatności grzyba do gotowania, poniżej przedstawiono odmiany Russula, które można jeść:

przepisy kulinarne

 1. Spożywczy - ma kremowo-brązową skuwkę, może być obecny różowy odcień, w smaku wyczuwalne są orzechowe nuty. Średnica nasadki nie przekracza 9 centymetrów. W warunkach wysokiej wilgotności staje się lekko lepki.
 2. Zielony - ma odpowiednio zielonkawe odcienie, kapelusz jest znacznie większy niż średnica poprzedniego podgatunku i może osiągnąć 15 centymetrów.
 3. Solid - ma ciemnobrązowy kolor, prawie płaska czapka.
 4. Niebiesko-zielony - wygląd zasługuje na swoją nazwę. Ponadto płytki mają specjalną cechę - zwiększoną elastyczność.
 5. Bagno - kolor zbliżony do bordowego, a czapka przypomina lekko otwarty dzwonek.
 6. Blaknięcie - ma paletę odcieni, od pomarańczowego do czerwonego. Siedlisko - las iglasty.
 7. Jasnożółty - wyróżnia się kulistą nasadką.

Jeśli spotkasz grzyba w lesie i nie pamiętasz jego nazwy, możesz określić jego jadalność po kolorze: obecność niebieskiego i zielonego wskazuje na słodkawy orzechowy smak, a obecność czerwonych odcieni wskazuje na cierpkość.

określić jadalność

Pomimo tego, że grzyby nazywa się "russula", nie zaleca się spożywania ich na surowo. Ale nie będziesz musiał długo czekać na solenie - już następnego dnia solone grzyby są gotowe do użycia.

Russula, pomimo swojej szerokiej dystrybucji, zawiera wiele użytecznych pierwiastków śladowych. Obejmują błonnik pokarmowy, witaminy i pierwiastki śladowe, które są ważne dla oczyszczania jelit. Niskokaloryczna zawartość pozwoli Ci spożywać grzyby w Twojej diecie.

jedz grzyby

Ponadto w składzie chemicznym znajduje się specjalny enzym - russulina, która jest w stanie bardzo aktywnie zsiadać mleko: na 100 litrów mleka potrzeba zaledwie pół grama substancji, proces zsiadania zajdzie zaledwie 30 minut.

Przygotowanie Russula do marynowania

Przygotowanie grzybów jest bardzo ważne. Na tym etapie prace należy wykonać szybko, gdyż po kilkugodzinnym opóźnieniu zobaczysz zaczernione kapelusze, a po 24 godzinach grzyby mogą stać się niejadalne. W domu bardzo łatwo jest przygotować grzyby. Tak więc sekwencja działań:

russula do marynowania

 1. Sortuj grzyby: w całości - do jednego pojemnika, uszkodzone lub robaczywe - do innego.
 2. Zlepiony gruz w postaci suchej trawy, liście należy oczyścić, materiał pierwotny dokładnie przemyć na sicie.
 3. Oczyść czapkę grzyba z folii za pomocą narzędzia tnącego składającego się z ostrza i rączki.
 4. Powstałe surowce umieścić w wysokim pojemniku, zalać wrzącą wodą, posolić, podpalić.
 5. Po zagotowaniu wody usuń pianę, odczekaj około 10 minut i wylej wodę.
 6. Proces należy powtórzyć jeszcze 2 razy. Następnie umieść grzyby w durszlaku i poczekaj, aż woda spłynie.

Ostatnia opcja trawienia zajmuje trochę czasu, preferują ją gospodynie domowe, które liczą co minutę. Jednak doświadczeni zbieracze grzybów preferują drugą metodę - moczenie. Polega na umieszczeniu grzybów w osolonej wodzie (ilość według przepisu), pozostawieniu na pięć godzin, następnie spłukaniu.

materiał podstawowy

Ważny! Pierwsza opcja jest bardzo atrakcyjna ze względu na szybkie przygotowanie, ale jej wadą jest brak chrupkości gotowych grzybów.

Opcje zbioru grzybów na zimę

Jest wiele sposobów na przygotowanie tego przysmaku, ale najlepsze z nich zebrano poniżej.

szybkie gotowanie

Klasyczny przepis

Sprawdzona klasyczna metoda zaślepiania. Ten przepis jest zawsze uzyskiwany, smak jest po prostu niesamowity.

Składniki:

 1. Russula - 5 kilogramów.
 2. Woda - 2 litry.
 3. Ocet stołowy - 750 mililitrów.
 4. Cukier - 25 gramów.
 5. Sól - 3 łyżki.
 6. Liść laurowy - 10 sztuk.
 7. Pieprz czarny (grochowy) - 20 sztuk.
 8. Goździki do smaku.

Klasyczny przepis

Procedura marynowania zajmie około 30 minut. Zagotuj wodę, sól, cukier, dodaj przyprawy. Gotuj około 6 minut. Następnie - ocet i grzyby, zagotować i odczekać kolejne 10 minut. W międzyczasie możesz zacząć przygotowywać puszki.

Następnie musisz rzucić grzyby na słoiki, dodać roztwór i korek.

Metoda gorąca z octem w słoikach

Siniaki marynowane według tego przepisu mają smak zbliżony do klasyki i przyjemną chrupkość. Przygotowanie ich absolutnie nie jest trudne i zajmie trochę czasu.

zagotować wodę

Na 1 kilogram Russula potrzebujemy:

 1. Woda - 0,5 litra.
 • Esencja octowa (30%) - 0,05 litra.
 • Cukier - 0,5 łyżeczki.
 • Sól - 1 łyżka stołowa.
 • Liść laurowy - 2 sztuki.
 • Koper - 2 gałęzie.
 • Goździki - 2-3 rzeczy.
 • Ziele angielskie (groszek) - 15 sztuk.

Pieczarki należy starannie przygotować, w całości, wyczyścić, umyć.

Wlewamy grzyby do pojemnika, napełniamy wodą i tam solimy. Czekamy na wrzenie, po czym pojawi się biała piana. Następnie całą masę przelać na sito, podstawić pod otwartym kranem i odczekać kilka minut, aż płyn spłynie.

Esencja octowa

Na razie skupmy się na marynacie. Do wody wlej cukier, sól, lawruszkę, pieprz i goździki. Od czasu do czasu mieszając, pozwól mu się zagotować, a następnie przenieś grzyby do pojemnika.

Gotuj, aż grzyby opadną na dno. W takim przypadku należy dodać pozostałe składniki. Czekamy, aż płyn znów się zagotuje i możemy rzucić grzyby na słoiki. W tym czasie pozwól płynowi się zagotować. Po ułożeniu wszystkiego wlej tam płyn, zawsze po szyję. Wszystko można połączyć.

uwaga na marynatę

Marynowane z ostrym chrzanem

Wielbiciele niestandardowych przysmaków z pewnością docenią grzyby według tego przepisu.Okazują się dość osobliwe.

Składniki:

 1. Grzyby - 2,3 kilograma.
 2. Woda - 1,8 litra.
 3. Ocet winny (stół) - 3 łyżki.
 4. Surowy korzeń chrzanu - 1 szt. (Średni).
 5. Sól - 1,5 łyżki.
 6. Cukier - 2 łyżeczki.
 7. Pieprz czarny (grochowy) - 13 sztuk.
 8. Czosnek - 4 ząbki.

Najpierw należy przygotować czosnek i chrzan. Pierwszą trzeba posiekać talerzami, drugą - trzema tarkami. Przenosimy się do wysterylizowanych słoików. Następnie przygotuj marynatę.

dość osobliwy

Wlej wodę do pojemnika, dodaj sól, cukier, pieprz, ocet. Poczekaj, aż marynata się zagotuje i dodaj grzyby. Odczekaj 15 minut, a następnie posortuj do szklanych słoików. Zalej marynatą i zwiń.

Z dodatkiem cebuli

Na 1 kilogram grzybów potrzebujemy:

 • sól - 1 łyżka stołowa;
 • woda - 2,5 litra;
 • cebula - około 10 sztuk, w zależności od wielkości;
 • cukier - 0,5 łyżeczki;
 • ocet stołowy - 150 mililitrów;

posiekać na talerze

Przyprawy:

 • goździki - 6 sztuk;
 • liść laurowy - 2-3 sztuki;
 • ziele angielskie - 5 sztuk.

Ważnym punktem przy określaniu, jaki będzie smak grzybów, są prace przygotowawcze. Siniaki o czerwonym zabarwieniu należy gotować w wodzie z dodatkiem soli, inne odmiany należy gotować we własnym soku, przesiewając przez sito.

Następnie głęboki pojemnik napełnij wodą, solą, cukrem, dodaj przyprawy, połowę całej cebuli. Zagotuj wodę, dodaj ocet, przenieś grzyby. Podpalamy przez 5 minut, następnie dodajemy drugą połowę cebuli (w krążkach). Następnie musisz wyjąć Russula z ognia, złapać je i przenieść do wstępnie wysterylizowanych półlitrowych słoików. Gotuj płyn na kuchence przez kolejne 10-15 minut, wlej do słoików, zwiń.

smak grzybowy

W pikantnej marynacie

Opcja dla tych, którzy wypróbowali już wiele przepisów i są spragnieni nowych doznań. Grzyby mają mocny apetyczny aromat, w smaku ostry odcień, lekko ostry.

Składniki:

 1. Grzyby - 2,2 kilograma.
 2. Woda - 2 litry.
 3. Koper - 6 gałęzi.
 4. Czosnek - 6 ząbków.
 5. Liście porzeczki - 4 sztuki.
 6. Korzeń chrzanu - 2 centymetry.
 7. Sól - 45 gramów.
 8. Cukier - 10 gramów.
 9. Czarny pieprz (groszek) - 10 sztuk.
 • Esencja octowa - 20 mililitrów.

nowe doznania

Do tej ilości składników potrzebujesz 5 puszek po 0,5 litra. Wszystkie składniki należy w nich umieścić. Ugotuj grzyby, włóż je do słoików, nie sięgając do szyi o 3-4 centymetry. Płyn zagotować, doprawić solą, cukrem, odstawić na 10 minut. Dodaj esencję z octu, dobrze wymieszaj.

Po wyjęciu z ognia polewamy słoiki wodą, a płyn powinien całkowicie przykryć grzyby. Uszczelniać.

rozłożyć wszystkie składniki

Szybki sposób

Dla tych, którym zostało mało czasu, ale zimą chcą też zjeść pyszne marynowane grzyby, przepis jest prosty i szybki. Taki produkt jest dobry, ponieważ nie trzeba go przechowywać przez kilka miesięcy, aby uzyskał pożądany smak. Dzięki temu przepisowi możesz podać grzyby na rodzinnym stole w ciągu zaledwie kilku godzin. Przygotowanie takich grzybów będzie miało znaczenie, jeśli spodziewana jest uczta wieczorem.

Oto, czego potrzebujemy:

 1. Russula - 1-2 kilogramy.
 2. Cebula - 1 sztuka.
 3. Sól - 0,5 łyżeczki.
 4. Ocet stołowy - 2 łyżki.
 5. Czarny pieprz (mielony) - 0,2 łyżeczki.
 6. Olej słonecznikowy - 3 łyżki.

Szybki sposób

Dlatego najpierw należy zacząć przygotowywać grzyby - spłukać w wodzie, obrać, zagotować. Podczas gdy grzyby wyrastają, kroimy cebulę na półpierścienie lub pierścienie, tak jak lubimy. Przenieś ugotowane grzyby do pojemnika z wrzącą wodą, włóż do nich wszystkie inne produkty. Pozostaw je pod pokrywką na co najmniej kilka godzin, w tym czasie kilkakrotnie zamieszaj.

To wszystko, grzyby są gotowe. Ciekawie jest podawać zarówno z cebulą, która była na patelni, jak i ze świeżo posiekaną, skropioną octem i olejem słonecznikowym dla wzmocnienia smaku.

wrzątek

Metody przechowywania gotowego produktu

Tutaj wydaje się, że praca jest wykonana, teraz poczekaj do zimy i ciesz się efektami. Ale w rzeczywistości, jeśli nie zastosujesz się do prostych zasad przechowywania słoików z łykiem, możesz zostać bez smakołyków - zostaną pokryte pleśnią lub grzyby po prostu zaczną gnić.

Poniżej kilka zasad, według których zapiszesz gotowy produkt.

Grzyby najlepiej przechowywać w chłodnych miejscach, takich jak piwnica lub szafa. Konieczne jest wybranie pomieszczenia dobrze wentylowanego i zamkniętego od światła. Dla tych, którzy nie mają takich pokoi, używana jest lodówka. W temperaturze 3-6 stopni Celsjusza grzyby przechowuje się tylko do 8 miesięcy, poza tymi zawierającymi olej słonecznikowy - wydłuża to okres przydatności do spożycia nawet do roku.

ukończony produkt

Prawidłowa technika zamykania puszek gwarantuje, że żadne zarodniki pleśni nie dostaną się pod pokrywkę. W tej kwestii bardzo ważne jest, aby marynata całkowicie zakryła grzyby i sięgała po samą szyję.

Aby zapewnić większą niezawodność, zaleca się sprawdzanie blokady co najmniej raz w miesiącu. Jeśli pojawi się pleśń, nie rozpaczaj! Usuń uszkodzone grzyby, przepłucz na sicie dużą ilością wrzącej wody. Następnie będziesz musiał zrobić marynatę według identycznej receptury, ugotować w niej Russula, a następnie ponownie zwinąć w sterylizowanych słoikach.

pleśń pod osłoną

Opinie
 1. Tatiana Anisimova, Błagowieszczeńsk.
  8.08.2020 07:47

  Wspaniałe wskazówki, a co najważniejsze proste! Dzięki Ci!

  Odpowiedzieć
  • Administrator
   8.08.2020 12:47

   Dobry dzień!
   Bardzo dziękujemy za dobrą opinię, zawsze chętnie pomożemy!
   Jeśli masz jakieś pytania, napisz, jesteśmy zawsze w kontakcie.

   Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia