Dlaczego króliki czasami pukają tylnymi łapami i jak wyeliminować przyczyny

Reakcje behawioralne - przejaw aktywności zwierząt na działanie wszelkich czynników środowiskowych. Aby zrozumieć, dlaczego królik ostro stuka tylnymi nogami, musisz przez jakiś czas obserwować zwierzaka. Tylko w ten sposób będzie można „rozszyfrować” zachowanie królika i dokładnie zrozumieć, jakie sytuacje wywołują przejawianie się takiego zachowania.

Ostrzeżenie o zagrożeniu

Niektóre z irytujących czynników to głośne, niezrozumiałe dźwięki, nagła zmiana otoczenia - gdy zwierzę czuje zagrożenie życia. Króliki mogą reagować w ten sposób o różnych porach dnia, w klatce lub na spacerze. Gdy tylko zwierzę ma poczucie zagrożenia, zaczyna walić łapami.

Królik może reagować podobnie jak proces krycia, ponieważ jest umieszczony w klatce z samcem. Samica może postrzegać przechodzenie z klatki do klatki jako niebezpieczną sytuację, dlatego puka tylnymi nogami. Jeśli królik przejawia agresję, zaleca się odstawienie go do „rodzimej” klatki i ponowną próbę krycia po 1-2 dniach.

Podrażnienie

Powody niezadowolenia lub irytacji mogą być różne. Właściciele zauważają, że najczęściej zwierzęta pukają w łapy w następujących sytuacjach:

  • wymiana starej klatki na nową;
  • nawet niewielka zmiana w pomieszczeniu drażni zwierzę. W końcu musi ponownie dostosować się do sytuacji;
  • Zwierzę może być zirytowane, gdy zostanie na siłę wyciągnięte z klatki w celu wyczyszczenia wnętrza konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie klatki, gdy zwierzak wychodzi na spacer.

Uważa się, że uszy są bardziej aktywne w godzinach porannych lub wieczornych. Jeśli jednak występuje ciągłe źródło podrażnienia, królik będzie walił w tylne nogi zarówno w dzień, jak iw nocy.

W jaki sposób królik wyraża agresję?

Przy silnym podrażnieniu uszami zaczynają zachowywać się dość agresywnie. Ponadto reakcje u zwierząt mogą się różnić. Niektóre osoby uderzają tylnymi nogami lub tupią, odskakują w bok lub uciekają. W takim przypadku nie musisz ich ścigać.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Aby ułatwić przywrócenie poczucia bezpieczeństwa, do pokoju ustawiono kilka kartoników.

Ekstremalna manifestacja agresji - zwierzę odmawia chodzenia na rękach, ugryzienia. Najlepszym sposobem na uspokojenie uszu jest poczęstunek. Jeśli czujność utrzymuje się, najlepiej zostawić futrzaka w spokoju, aby dać mu czas na uspokojenie się.

dwa króliki

Komunikacja z ludźmi i innymi królikami

Króliki często reagują na sytuacje lub bodźce, stukając tylnymi łapami, skacząc i nietypowe dźwięki.Ważne jest, aby poprawnie „odczytać” zachowanie zwierzaka, aby pomóc mu szybko przyzwyczaić się do nowego pomieszczenia lub nauczyć go komunikowania się z innymi zwierzętami. Możesz wyeliminować agresję lub irytację na różne sposoby:

  • umieść zwierzaka w cichym i spokojnym miejscu w pomieszczeniu;
  • konstrukcja przestronnej woliery pozwoli uszatkom swobodnie chodzić o każdej porze dnia;
  • najlepszą opcją komunikacji jest pochylenie się do zwierzęcia zamiast podnoszenia go wysoko i trzymania w ramionach.

Jeśli inne króliki są trzymane w mieszkaniu, ważne jest, aby upewnić się, że nowo przybyły nie jest urażony podczas spotkania. Czasami samica puka łapami, kiedy umieszcza się ją w klatce samca w celu krycia. Aby zaradzić tej sytuacji, zaleca się odłożyć krycie na kilka dni (lub królik wybiera innego partnera).

Króliki nierzadko okazują agresję lub irytację. Aby temu zapobiec, musisz znać przyczyny wywołujące takie reakcje. Ważne jest również, aby móc poprawnie eliminować przejawy strachu, agresji, strachu.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia