Czas, w jakim ziemniaki rosną i dojrzewają od sadzenia do zbiorów?

Ziemniaki to jedno z najpopularniejszych warzyw, bez którego trudno wyobrazić sobie letni domek. Czas dojrzewania ziemniaków zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to sama różnorodność bulw, a także warunki klimatyczne. Jeśli można wpłynąć na pierwszy czynnik, to drugi należy po prostu znosić. Jeśli jest zimne lato, zbiory mogą być słabe.

Po ilu dniach wykopać ziemniaki?

Podczas sadzenia ziemniaków ważne jest, aby wziąć pod uwagę region zamieszkania. Na różnych obszarach czas od sadzenia do zbioru tej samej odmiany może się różnić ze względu na różnice klimatyczne.

wykopać ziemniaki

Okres wegetacyjny wg odmiany ziemniaków:

 • Wczesny ziemniak, który dojrzewa około 50–61 dni po posadzeniu bulw w glebie.
 • Odmiana dojrzewająca wcześnie dojrzewa 66–85 dni po posadzeniu w gruncie.
 • Odmiana sezonowa dojrzewa 86–95 dni po posadzeniu.
 • Średnio późne - od 96 do 115 dni, po posadzeniu bulw w glebie.
 • Daty dojrzewania późnych ziemniaków rozpoczynają się od 115 dni.

Sezon wegetacyjny może się zmieniać w górę lub w dół. Znowu zależy to od warunków pogodowych w sezonie. Nie ma na to wpływu.

wczesne ziemniaki

Od czego zależy tempo dojrzewania bulw?

Ale nawet wybierając odmianę pod kątem okresu dojrzewania bulw, po posadzeniu nie można być pewnym, że zbiory można uzyskać dokładnie w określonym terminie. Na sezon wegetacyjny wpływa wiele czynników.

Czynniki wpływające na tempo wzrostu:

tempo dojrzewania

 • W którym regionie jest uprawa warzyw.
 • Posadzone ziemniaki wyrośnie wcześniej, jeśli bulwy zostaną posadzone na początku maja.
 • Pogoda.
 • Stosowanie dużej ilości nawozów mineralnych i organicznych.
 • Sezon wegetacyjny ziemniaków jest krótszy, jeśli sadzi się je na glebie ubogiej w składniki odżywcze. Na żyznej glebie wzrost nie przyspiesza, a zbiory można zbierać do późnej jesieni.
 • Brak wilgoci wpływa również na szybkość wzrostu bulw. Jeśli lato jest suche i było mało deszczu, okres zbioru ziemniaków jest skrócony.

Jeśli sezon wegetacyjny zostanie skrócony z dwóch ostatnich powodów, takie ziemniaki nie będą tak smaczne, a także będą źle przechowywane. Dlatego też, jeśli to możliwe, wskazane jest regularne podlewanie ziemniaków (jeśli latem nie ma deszczu), a przed sadzeniem ziemniaków w otwartym terenie nawozić ziemię nawozami mineralnymi i organicznymi. Kiedy bulwy dojrzewają na czas, są pyszne i można je przechowywać dłużej niż miesiąc.

uprawa warzyw

Jak przyspieszyć dojrzewanie ziemniaków?

Możesz spróbować przyspieszyć dojrzewanie ziemniaków po okresie kwitnienia, aby to zrobić nowe ziemniaki nie musiał kopać późną jesienią.Pomoże to tym letnim mieszkańcom, którzy opóźnili sadzenie materiału do sadzenia. Możesz także spróbować zwiększyć wzrost ziemniaków, jeśli jest zimne i deszczowe lato.

Co zrobić, jeśli krzewy silnie urosły i nie można ich opóźniać ze zbiorami?

okres kwitnienia

 • Najłatwiej jest wyciąć zielone wierzchołki, gdy materiał do sadzenia niedawno zaczął kiełkować, a krzewy jeszcze nie zaczęły kwitnąć.
 • Aby ziemniaki dojrzewały wcześniej, można spryskać krzaki roztworem siarczanu miedzi 14 dni przed zbiorem. Produkt wchłania wilgoć z liści, a bulwy szybciej dojrzewają. Wierzchołki zaczynają pokrywać się brązowymi plamami w tym samym miesiącu, zwijają się i wysychają.
 • Jeśli masz długie i mroźne lato, możesz przyspieszyć dojrzewanie ziemniaków za pomocą chloranu magnezu. Na 1 litr wody należy wziąć 25 gramów, rozcieńczyć chloran w wodzie i spryskać nim krzaki. Etapy dojrzewania ziemniaków zostaną wtedy zmniejszone i po chwili można je wykopać. Jeśli pogoda jest sucha, ziemniaki dojrzewają po opryskaniu przez 6 dni.
 • Aby ziemniaki dojrzewały wcześniej niż oczekiwano, można je traktować superfosfatem. Spryskaj ziemniaki po kwitnieniu. Na 1 litr ciepłej wody 25 g superfosfatu. Lepiej jest wybrać czas na zabieg wieczorem.
 • Bulwy dojrzewają szybciej, jeśli kiełkują przed sadzeniem w glebie. Nie jest to trudne, a kiełkowanie zajmuje trochę czasu. Ziemniaki kiełkują w dobrze wentylowanym miejscu. Na podłodze można położyć słomę lub siano. W ciągu dnia temperatura nie powinna przekraczać +15. W nocy, aby uzyskać pełne kiełkowanie, należy obniżyć do +7. Kiełkować ziemniaki powinno być za 2-4 tygodnie. Po tym, jak na bulwach zaczęły rosnąć pierwsze korzenie, podlewa się je roztworem chlorku sodu, azotanu amonu i superfosfatu (15:15:55 na 10 litrów wody). Po dwóch dniach bulwy należy podlać. Będzie to promować tempo wzrostu, gdy ziemniaki są sadzone w glebie.
 • Więdnięcie to kolejny sposób na szybszy rozwój. Ziemniaki należy ułożyć w jednej warstwie (nie jest konieczne układanie ich tak, aby słońce padało na bulwy). Po półtora tygodnia powinny pojawić się na nim oczy. Następnie możesz rozpocząć lądowanie. Suszone ziemniaki sadzi się w zwykły sposób.

roztwór witriolu

Po tych zabiegach etapy wzrostu ziemniaka zostaną zredukowane, a następnie można bezpiecznie wykopać młode ziemniaki bez obawy o uszkodzenie ich w ziemi. Ta kwestia jest szczególnie istotna dla letnich mieszkańców, których działka znajduje się na nizinie, gdzie gromadzi się woda lub gdy ziemia zawiera dużo torfu, a ziemniaki rosną powoli.

Kiedy kopać ziemniaki?

Jak wspomniano wcześniej, ziemniaki dojrzewają na różne sposoby. Na podstawie jakich znaków możesz stwierdzić, że nadszedł czas, aby wykopać żniwo?

Główne oznaki dojrzewania ziemniaków:

kiedy kopać

 • Głównym znakiem, na podstawie którego można stwierdzić, że ziemniaki są dojrzałe, są suszone wierzchołki. W przypadku odmian wcześnie dojrzewających może to rozpocząć się pod koniec lipca. Po wyschnięciu wszystkich wierzchołków wyhodowanych ziemniaków można rozpocząć zbiory.
 • Drugą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest pogoda. Lepiej jest kopać ziemniaki przy suchej i słonecznej pogodzie. Z reguły ziemniaki dojrzewają do końca sierpnia. Dlatego lepiej nie zwlekać do jesieni i robić to przed deszczem. Jeśli odcień wegetatywnych organów roślin (liści, łodyg) jest zielony, należy pomyśleć o sztucznym przyspieszeniu dojrzewania.
 • Dojrzewanie zależy również od siewu. Jeśli ziemniaki zostały posadzone pod koniec maja, nie będą musiały być wykopane do września. Można to określić na podstawie faz rozwojowych krzewów. Jeśli wierzchołki nadal są zielone w sierpniu, powinno minąć kilka tygodni, zanim wyschną.

Kopać zbiory ziemniaków jest to możliwe w temperaturze nie niższej niż +17 stopni.Wtedy podczas przechowywania ziemniaki nie zepsują się i nie zepsują. Najbardziej niekorzystnym czasem są godziny poranne, kiedy już nadszedł mróz. Jeśli wykopiesz ziemniaki w takim czasie, szybko wyschną i nie można ich zjeść.

suszone blaty

Po zbiorach musisz zebrać wszystkie wierzchołki i chwasty. Jeśli tak się nie stanie, następnym celem może być zarośnięcie terenu chwastami, a usunięcie go z ogrodu zajmie dużo czasu.

Podczas kopania ziemniaków możesz od razu wybrać najlepsze i największe bulwy do dalszego sadzenia. Należy je pozostawić na słońcu przez kilka dni, aby solanina zaczęła gromadzić się w ziemniakach. Skórka powinna przybrać zielonkawy odcień. Takie bulwy będą przechowywane dłużej i nie zostaną zepsute przez gryzonie. A w przyszłym roku możesz wyhodować z nich dobre zbiory.

 dalsze lądowanie

Jeśli pozwala na to miejsce, przed włożeniem ziemniaków do piwnicy należy je przez chwilę trzymać na słońcu. W ten sposób możesz zabić wszystkie patogeny, a także poprawić jakość utrzymania.

Suszone ziemniaki należy rozsypać do worków, po wyrzuceniu zepsutych i przegryzionych bulw. Wskazane jest przechowywanie ziemniaków z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby nie kiełkowały. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, wilgotność w piwnicy powinna być wysoka. Przestrzegając wszystkich zasad sadzenia i przechowywania, ziemniaki można jeść przez cały rok.

 usuń ziemniaki

Opinie
 1. Olya
  6.06.2018 02:00

  Istnieje ogromna liczba odmian, czas dojrzewania jest zupełnie inny. Liczy się również rodzaj nawozu, którego używasz. Zalecam karmienie roślin za pomocą opcji „BioGrow».

  Odpowiedzieć
 2. Lena
  8.08.2020 06:03

  I nie karmię swojego ogrodu żadnymi chemikaliami i wszystko rośnie świetnie.

  Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia