Opis indyków rasy brązowej i ich uprawy w domu

Indyki brązowe to brojlery. Ich cechą charakterystyczną jest ciemne błyszczące upierzenie z metalicznym połyskiem. Indyki brązowe są cenione przez rolników za wysoką produkcję mięsa i jaj. Przy zbilansowanej diecie średni przyrost masy ciała na miesiąc wynosi 1,5-2 kilogramy. Istnieją dwie odmiany różniące się cechami ich uprawy.

Pochodzenie rasy

Indyki brązowe po raz pierwszy wyhodowano w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, dlatego nazywa się je amerykańskimi szerokimi klatkami. W selekcji wykorzystano indyki afrykańskie i norfolk. Hodowcy stanęli przed zadaniem wyhodowania produktywnej rasy do hodowli przemysłowej. Udało się: indyki amerykańskie brązowe dobrze przybierają na wadze, rasa charakteryzuje się wysoką produkcją jaj. Ale tylko obudowy wewnętrzne są odpowiednie dla ptaków.


Krajowi hodowcy kontynuowali pracę swoich amerykańskich kolegów i ulepszali rasę. Na Kaukazie Północnym pojawiły się indyki brązowe, przystosowane do uprawy na pastwiskach. W selekcji uczestniczyły największe i najwcześniejsze hybrydy lokalnej i amerykańskiej rasy brązowej.

Opinia eksperta
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom z 12-letnim doświadczeniem. Nasz najlepszy ekspert od domków letniskowych.
Do osiągnięć rosyjskiej hodowli należą indyki północno-kaukaskie z brązowym upierzeniem. Rasa została zarejestrowana w 1956 roku i rozprowadzana w Azji Środkowej i południowej Rosji.

Opis indyków z brązu

Amerykańskie indyki szerokopierśne wyróżniają się upierzeniem:

 • na szyi - błyszczący odcień brązu;
 • z tyłu - podobny kolor, z czarnym poprzecznym paskiem na końcu każdego pióra;
 • na piersi - ciemny brąz;
 • po bokach - czarny z brązowym połyskiem;
 • na ramionach - z zielonkawym odcieniem;
 • skrzydła - ciemnobrązowe z białymi, szarymi paskami;
 • ogon - czarny, z jasnymi paskami i brzegiem.

Duży i ciężki korpus indyków o szerokich klatkach z brązu wsparty jest na mocnych nogach. O wieku ptaków decyduje kolor łap: czarny - u młodych, jasny cielesny, różowy - u dojrzałych, starych ptaków. Nieopierzona część głowy pokryta jest białymi koralowcami. Z dzioba zwisa długi wzrost nosa.

Upierzenie indyków rasy północnej ma jaśniejsze brązowo-zielone odcienie. Pióra na tułowiu są błyszczące, a ogon matowy.

Zewnętrzne różnice między indykami domowymi obejmują również:

 • wydłużone ciało, rozszerzające się w kierunku mostka;
 • mniej masywna skrzynia;
 • czerwone korale na głowie.

Powszechne w wyglądzie ras amerykańskich i północno-kaukaskich są szerokie masywne ciało i mała głowa, długie skrzydła i ogon w kształcie wachlarza. Ciekawą cechą odmiany domowej jest to, że czerwone narośle zmieniają kolor na niebieski, gdy ptaki są zaniepokojone.

ogólna charakterystyka

Indyki brązowe to wysoce produktywna rasa mięsna.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Tempo przyrostu masy dla odmian jest wyświetlane w poniższej tabeli wagi:

WiekWaga w kilogramach
amerykańskiPółnocno-kaukaska
3 miesiące4,44
4 miesiące6,65
9 miesięcy11-208-18

Ptaki karmione na fermie drobiu przybierają na wadze do trzydziestu kilogramów. Indyki w prywatnych gospodarstwach domowych rzadko osiągają maksymalną wagę. Dorosłe samce przewyższają kobiety o 10 kilogramów. Indyki brązowe znoszą 55-70 jaj w sezonie. Wskaźnik przeżywalności indyków wynosi 70 procent. Płodność jaj wynosi 90 procent. Samice zaczynają się spieszyć od dziewięciu miesięcy.

Główne aspekty pozytywne i negatywne

Korzyści z brązowych ras indyków:

 • wysoka wydajność mięsa;
 • dobra produkcja jaj;
 • silna odporność;
 • wczesna dojrzałość;
 • wysoki wskaźnik przeżywalności piskląt;
 • bezpretensjonalna treść.

Niedogodności:

 • wrażliwość na przeciągi i wilgoć;
 • ptaki przybierają na wadze, jeśli są odpowiednio karmione;
 • niezrównoważona dieta prowadzi do deformacji nóg u piskląt.

Konieczne jest rozróżnienie między indykami amerykańskimi i północno-kaukaskimi, ponieważ tych pierwszych nie można wypasać na wolności. Ptaki odmiany domowej przybierają na wadze mniej. Indyk rasy brązowej z szerokimi piersiami po uboju wygląda na nie do przedstawiania ze względu na czarne upierzenie.

Zasady trzymania i opieki nad ptakami

Indyki brązowe odmian zagranicznych i krajowych wymagają w przybliżeniu takich samych warunków przetrzymywania. Różnice dotyczą aranżacji kurnika. Amerykańskie indyki z szerokimi piersiami są trzymane bez chodzenia, dlatego w pomieszczeniu należy zapewnić system wentylacji.

Budowa budynku

Optymalne warunki w domu:

 • temperatura +17 stopni i więcej;
 • niska wilgotność;
 • oświetlenie naturalne i sztuczne.

Udana uprawa w domu zależy od prawidłowego obliczenia wielkości pomieszczenia. Podczas tuczu cztery pisklęta w wieku trzech miesięcy lub dwie dorosłe osoby umieszcza się na jednym metrze kwadratowym. Jak założyć kurnik:

 • ściany do murowania z cegły i ocieplone od wewnątrz płytą wiórową;
 • ostrożnie zamknij pęknięcia;
 • położyć podłogę samopoziomującą;
 • zainstalować okapy i ogrzewanie;
 • wyposażyć gniazda dla kur.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Podłoga domu pokryta jest grubą warstwą torfu, słomy, siana lub trocin. Miot jest codziennie luzowany i wymieniany co 10 dni. Mimo dużej wagi konieczne jest założenie dla indyków grzęd. Aby wygodnie usunąć odchody, pod grzędami umieszcza się palety. Czas trwania godzin dziennych dla wysokiej produktywności indyków wynosi 14 godzin. Dlatego konieczne jest zainstalowanie lamp do dodatkowego oświetlenia domu w okresie zimowym.

Instalacja karmideł i poideł

Podajniki bunkrowe ze stali nierdzewnej służą do karmienia indyków z brązu. Zawieszone są na środku pokoju, tak aby wszystkie ptaki mogły się wznieść. Oddzielne naczynia są pobierane na suchą i mokrą żywność. Resztki są usuwane, a karmniki są myte. Poidła próżniowe są instalowane dla indyków, a poidła kubkowe dla dorosłych ptaków. Poidła smoczkowe są uważane za najbardziej higieniczne.

Obszar spacerowy

Ptaki domowe są wyposażone w wybieg do chodzenia. Z lokalu wyjście na ogrodzony teren na świeże powietrze. Teren jest obsiany trawą. Indyki mogą chodzić przez godzinę dziennie. Również dla ptaków umieszczają pojemniki z popiołem do kąpieli. Latem indyki rasy północno-kaukaskiej można uprawiać na wypasie - w ciągu dnia wypuszcza się je na trawnik z trawami polnymi, a wieczorem wpędza do kurnika.

Jak karmić indyki z brązu?

Fermy drobiu prowadzą intensywną uprawę na mieszankach paszowych.Gotowa mieszanka zawiera zboża, warzywa, witaminy i stymulanty, które zapewniają optymalną równowagę substancji w organizmie i szybki przyrost masy ciała. Podczas uprawy indyków z brązu na własne potrzeby hodowcy samodzielnie przygotowują mieszankę paszową ze zbóż. Do diety należy dodać świeże zioła i warzywa. Głównym udziałem jest białko, które znajduje się w koncentratach zbożowych. Drób otrzymuje błonnik i witaminy z roślin i warzyw.

Dla piskląt indyczych przygotowywana jest mokra karma - ziarna i warzywa ugniata się w bulionie mięsnym lub rybnym.

Żywienie młodego bydła:

 • 1-2 dni - pokruszone jajka na twardo, niskotłuszczowy twarożek, małe płatki owsiane;
 • 3-10 dzień - siekana koniczyna i lucerna, oparzone pokrzywy;
 • 11-30 dni - zamiast jaj dodaje się zmiażdżone ziarno; zacznij od dwóch gramów na osobę i zwiększ do trzydziestu gramów w wieku jednego miesiąca.

W drugim miesiącu życia indyki otrzymują dziennie 5 gramów ciasta. Uprawiane także pisklęta, takie jak pióra zielonej cebuli. Pisklęta indycze wypijają dziennie pół litra wody. Od dziesiątego dnia po urodzeniu młode zwierzęta otrzymują dwa razy w tygodniu słaby roztwór manganu w celu zapobiegania chorobom jelit. Indyk i ptaki dorosłe są karmione trzy razy dziennie, a kury nioski cztery razy. Mieszanki mokre podają rano, a suche po południu i wieczorem.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Dieta dla dojrzałych indyków:

 • jęczmień;
 • pszenica;
 • kukurydza;
 • mączka słonecznikowa;
 • groszek;
 • gotowane siekane warzywa - ziemniaki, marchew, buraki;
 • otręby pszenne;
 • karmić drożdże;
 • mączka mięsno-kostna;
 • kiełkujący jęczmień i owies.

Zielonka zastąpi kiszonkę zimą. Jako dodatki mineralne stosuje się kredę i sól. Indyki z brązu, jak każdy drób, potrzebują do trawienia cząstek stałych - drobnego żwiru, pokruszonych skorupek lub skorupek jaj.

Hodowla subtelności

W małych gospodarstwach ptaki trzymane są razem, jeden samiec na 15 samic. W dużych fermach drobiu pisklęta są hodowane razem do szóstego tygodnia życia, a następnie sortowane według płci. Trzymane razem dorosłe samce rozpoczynają walki.

Na producentów wybiera się indyki średniej wielkości, ponieważ zbyt ciężki samiec może zmiażdżyć samicę. W fermach drobiu nawożenie odbywa się sztucznie. W ramach tej rasy hoduje się indyki północno-kaukaskie i amerykańskie z szerokimi piersiami. Okres produkcyjny indyków hodowlanych wynosi 4 lata. Indyki brązowe dojrzewają bardzo wcześnie. Ale przy stałym oświetleniu produkcja jaj następuje 1,5 miesiąca wcześniej. Samice składają jaja przez 5-9 miesięcy w roku. Waga jajka indyka wynosi 90-100 gramów.

Indyki wysiadują we własnych lęgach i składają jaja kaczek i kur. Instynkt lęgowy najlepiej rozwija się u kur dwuletnich. Pisklęta wykluwają się 28 dni po utworzeniu lęgów. Nowonarodzonym pisklętom indyków trudno jest przebić się przez skorupę. Dlatego musisz ostrożnie odłamać kawałki w miejscu chipa. Wyklute pisklęta dodaje się do lęgowej kury. Indyki opiekują się potomstwem przez miesiąc: rozgrzewają, uczą chodzić i zdobywać jedzenie.

Ubój ptaków

Indyki brązowe ubijane są w wieku 4 miesięcy, a indyki w wieku 5-6 miesięcy. Dalsze tuczenie i pielęgnacja nie opłaca się. O gotowości ptaków do uboju decyduje również masa ciała. Optymalna waga to 12 kilogramów. Ale zwykle kierują się wiekiem, ponieważ istnieje możliwość, że indyk przybędzie na wadze. Później przyrost masy ustaje. Ptaki jedzą więcej jedzenia, ale nie stają się ciężkie.

indyk brąz

Choroby i ich leczenie

Brązowe rasy indyków mają silną odporność. Ale jeśli zasady higieny w kurniku nie są przestrzegane, niezrównoważona dieta i brak szczepień, ptaki stają się podatne na infekcje.

Pospolite choroby:

 • gruźlica - przenoszona przez owady krwiożercze, prowadzi do śmierci żywego inwentarza, sprawia, że ​​mięso i jaja nie nadają się do sprzedaży;
 • mykoplazmoza - infekcja grzybicza dróg oddechowych rozwija się u ptaków w wyniku wysokiej wilgotności w domu, żerującej na zepsutych warzywach i zbożach, leczona antybiotykami;
 • ospa - nieuleczalna choroba skóry, przenoszona z ptaków chorych na zdrowe, może całkowicie zniszczyć zwierzęta gospodarskie;
 • kokcydioza to infekcja bakteryjna przenoszona przez wodę, żywność i odchody;
 • tyfus - również przenoszony przez chore ptaki, w początkowej fazie leczony jest antybiotykami;
 • histomonadoza - przenoszona na indyki od kur, gęsi przez kontakt z ptakami lub osiedlenie się w kurniku bez uprzedniego leczenia antyseptycznego.

Najczęstszą chorobą występującą u każdego drobiu jest zakażenie pasożytami. Indyki zarażają się robakami przez wodę ze zbiorników, trawę z terenów podmokłych.

W wyniku niewłaściwego karmienia u indyków dochodzi do niedoboru witamin i zapalenia jelit. Brak świeżego powietrza i światła w pomieszczeniu powoduje niedobór witaminy D. Dlatego też ptaki trzymane w pomieszczeniach powinny być wypuszczane na krótki spacer.

Bez witaminy A indyki stają się słabe i tracą pióra. Aby uzupełnić substancję, musisz dodać marchewkę do diety. W celu zapobiegania niedoborom witamin do karmy dla piskląt i dorosłych ptaków dodaje się gotowe dodatki mineralne - premiksy.

Niezdrowe ptaki mają następujące objawy:

 • brak apetytu;
 • biegunka z zielonymi lub czerwonymi zanieczyszczeniami;
 • apatia;
 • spadek produkcji jaj;
 • wzrost temperatury;
 • wydzielina śluzowa z nosa, oczu;
 • ciężki oddech.

Osoby chore są usuwane i wzywany jest weterynarz. Nie zaleca się samodzielnego leczenia ptaków, ponieważ może to doprowadzić do wybuchu groźnej choroby. Infekcje bakteryjne rozwijają się szybko i mają podobne objawy. Weterynarz może dokładnie określić chorobę. W przypadku stwierdzenia duru brzusznego, ospy prawdziwej lub gruźlicy konieczne będzie zniszczenie chorych ptaków i poddanie kwarantannie pozostałej części inwentarza. Aby zapobiec infekcjom, ściany domu pokryte są wapnem gaszonym, a naczynia raz w miesiącu poddawane są działaniu środków przeciwbakteryjnych.

Nie ma recenzji, zostaw ją jako pierwszy
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia