Powody, dla których czosnek gnije w ogrodzie: co robić i jak sobie z tym radzić?

Według pewnych znaków hodowca warzyw może dowiedzieć się, dlaczego czosnek gnije w ogrodzie. Pomoże to podjąć działania i uniknąć dużych strat plonów. Możesz wymienić główne przyczyny gnicia żarówek:

 • choroby grzybowe;
 • bakteryjna zgnilizna;
 • choroby wirusowe;
 • szkodniki.

Proste praktyki rolnicze pomogą zmniejszyć ryzyko infekcji:

czosnek w ogrodzie

 1. Przestrzeganie zasad płodozmianu. Coroczna zmiana miejsca upraw na tym terenie pomaga uniknąć namnażania się mikroorganizmów i szkodników, które infekują określoną grupę roślin. W przypadku czosnku czas powrotu do ogrodu wynosi co najmniej 4-5 lat. Najlepszymi poprzednikami są młoda kapusta, ogórki,
 2. Wybór słonecznego i podwyższonego miejsca na miejscu do sadzenia czosnku. Dla tej kultury, zwłaszcza dla odmian zimowych, wiosenna stagnacja wody po stopieniu się śniegu jest niebezpieczna. Aby zapobiec gniciu czosnku, możesz chronić rośliny, ustawiając wysokie łóżko.
 3. Sumienne jesienne czyszczenie terenu ze wszystkich resztek roślinnych i coroczne kopanie. Większość szkodników i mikroorganizmów jest w stanie zimować na zapomnianych, gnijących cebulach i łodygach, a wiosną przenosić się na wrażliwe młode pędy.
 4. Używaj zdrowych nasion. Przed sadzeniem należy posortować i usunąć wszystkie ząbki czosnku z objawami choroby. Przechowuj cebulki nasienne w chłodnym, suchym miejscu (+ 1–2 ⁰C) w małych lnianych woreczkach lub pudełkach z otworami. Przydatne jest odnowienie zapasów sadzenia czosnku poprzez uprawę cebul (dla odmian grotów strzały).
 5. Dokładnie wysusz cebulki nasion przed przechowywaniem.
 6. Obróbka materiału nasadzeniowego fungicydami przed sadzeniem.
 7. Terminowe podlewanie i poluzowanie łóżek.
 8. Usunięcie chorych roślin poza teren.
 9. Przygotowanie żyznej neutralnej mieszanki gleby w ogrodzie i terminowe nawożenie złożonymi nawozami.
 10. Zgodność z optymalnym terminem sadzenia i zbioru.

choroby grzybowe

Choroby grzybowe

Głównymi winowajcami gnicia czosnku w ogrodzie i podczas przechowywania są grzyby. Nieregularne podlewanie w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi wywołuje rozwój patogennych mikroorganizmów.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji przez zakażony materiał siewny, przeprowadza się przedsiewną obróbkę szczypiorku fungicydami: Maxim, Fitosporin, HOM.

zasady płodozmianu

Fusarium (zgnilizna denna)

Optymalne warunki do rozwoju niedoskonałych grzybów z rodzaju Fusarium to wysoka wilgotność i ciepła pogoda (powyżej 13-20 ° C). Dlatego najczęściej ta choroba występuje w regionach południowych.

Fusarium niszczy wiele roślin uprawnych i zwykle hibernuje na szczątkach roślin.Przyczyną szybkiego infekcji i gnicia cebul jest mechaniczne uszkodzenie przez szkodniki i podczas zbioru.

ryzyko infekcji

Objawy:

 • Po uformowaniu 5–7 liści, ich końcówki zaczynają żółknąć i więdnąć, stopniowo chwytając całą roślinę.
 • Na liściach widać brązowe paski. Czasami w zatokach pojawia się mały różowy nalot.
 • Jeśli spróbujesz wyciągnąć czosnek z ziemi, łatwo się oddzieli, ponieważ korzenie szybko gniją z fusarium.
 • W cebulkach i goździkach spód mięknie i pokrywa się lekką grzybnią. Otwierając cebulkę między goździkami można również zauważyć ślady grzybni.

W przypadku wykrycia choroby fusarium chore rośliny są pilnie usuwane z terenu i niezależnie od warunków pogodowych czasowo zmniejsza się podlewanie łóżek.

zgnilizna dna

Biała zgnilizna czosnku

Sclerotium cepivorum Ber jest częstym intruzem w łożu czosnku i przyczyną gnicia cebulek. Co robi biała zgnilizna z czosnkiem:

 1. Pierwszą oznaką infekcji widoczną dla hodowcy jest zażółcenie końcówek liści, które szybko pokrywa całą zieloną część rośliny.
 2. Jeśli zerwiesz chorego czosnku z ziemi, na korzeniach pojawi się biały nalot grzybni. Szybko wchodzi do żarówki przez dno. Czosnek zaczyna gnić i nabiera wodnistego wyglądu.

żółkną i więdną

Często właściciel ogrodu nie przywiązuje wagi do suszenia liści czosnku i dowiaduje się o chorobie, gdy cebulki już gniją.

Fungicydy pomagają uratować większość upraw poprzez terminowe przetwarzanie i usuwanie zainfekowanych roślin z miejsca (Uniform, Switch, Custody).

suszenie liści

Mączniak rzekomy (mączniak rzekomy)

Choroba grzybicza większości bulwiastych, której przyczyną jest Peronospora destructor Casp. Do wzrostu sprzyjają bardzo wysoka wilgotność i chłodna pogoda (7-16 ° C). Rozkład żarówek ułatwia lato z częstymi mgłami, długotrwałymi opadami. W takich warunkach peronosporoza może zniszczyć większość upraw w ciągu 2–3 tygodni. Po nadejściu suchych słonecznych dni rozprzestrzenianie się infekcji zwalnia.

Aby nie przegapić początkowego stadium choroby, musisz znać główne objawy:

fałszywie mączny

 • Liście pokryte są żółtawymi owalnymi plamami.
 • Przy bardzo wilgotnej pogodzie rośliny wykazują jasnofioletowy nalot zarodników.
 • Liście zwijają się i odpadają. Stopniowo infekcja obejmuje całą część nadziemną, schodzi do cebulki i rozpoczyna procesy gnilne.

Mączniak rzekomy zimuje w glebie w zapomnianych cebulach lub w nasionach.

W przypadku wykrycia choroby łóżka należy leczyć fungicydami: Quadris, Areva Gold VG, Ridomil Gold.

materiał siewny

Bakteryjna zgnilizna

Mechaniczne uszkodzenie czosnku jest głównym powodem, dla którego próchnica bakteryjna wpływa na czosnek.

Winowajcami są zwykle owady, które naruszają integralność cebulek. Zainfekowane zęby pokrywają się pociągnięciami i plamkami, miąższ staje się szklisty, nabiera perłowego odcienia i „wygotowanego” wyglądu. Taki czosnek ma nieprzyjemny zgniły zapach i stopniowo zamienia się w śluz.

bakteryjna zgnilizna

Niebezpieczeństwo tej infekcji polega na tym, że ostateczny rozkład czosnku zwykle następuje już podczas przechowywania i jest trudny do rozpoznania po pojawieniu się nieotwartej cebulki.

Jak radzić sobie z bakteryjną zgnilizną:

 • zwalczanie szkodników owadów;
 • jesienią ogród jest sumiennie oczyszczany z pozostałości organicznych;
 • nawożenie nawozami mineralnymi o dużej zawartości fosforu;
 • zgodność z płodozmianem.

nawozy mineralne

Szkodniki

Częstym powodem gnicia czosnku w ziemi jest uszkodzenie roślin przez szkodniki owadzie. Naruszenie zasad płodozmianu, zubożałe gleby i niestabilne podlewanie grządek może prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się szkodników i dużej utraty plonów. Do zintegrowanego zwalczania szkodników stosuje się insektycydy ogólnego przeznaczenia (Intavir).

czosnek w ziemi

Mucha cebulowa

Larwy muchówki cebulowej żywią się miazgą czosnkową.Owad hibernuje w glebie na głębokości 10–20 cm w postaci poczwarki. W okresie kwitnienia roślin ogrodniczych mucha czołga się na powierzchnię i po 5-10 dniach składa białe jajka na czosnku lub w pobliżu gleby. Po 3-7 dniach larwy pojawiają się i wgryzają się w cebulki.

W sezonie czas na pojawienie się 2-3 pokoleń muszki cebulowej. Przyczyną szybkiego wzrostu populacji muszki cebulowej jest deszczowe lato. Uszkodzone cebulki szybko gniją z powodu wtórnych infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Liście czosnku żółkną, zwijają się i wysychają. Larwy można zobaczyć po przecięciu żarówki.

mucha cebulowa

Następujące środki pomogą chronić łóżka czosnku:

 • Głębokie jesienne wykopanie terenu.
 • Ściółkowanie czosnku torfem, jak mucha cebulowa nie lubi gleb torfowych.
 • Sadzenie marchwi między rzędami.
 • Odkurzanie roślin raz w tygodniu od końca kwietnia do połowy lipca mieszaniną 10 g pyłu tytoniowego, 100 g popiołu i 5 g zmielonego pieprzu.
 • Opryskiwanie gleby i roślin składem: 2-3 łyżeczki zmielonej czerwonej papryki i 250 g pyłu tytoniowego miesza się w 2-3 litrach wrzącej wody. Nalegaj przez trzy dni w ciepłym miejscu i rozcieńczyć w wiadrze z wodą z dodatkiem 50 ml mydła w płynie. Przetwarzanie odbywa się co 7 dni począwszy od końca kwietnia.

łóżka czosnkowe

Roztocze korzeni cebuli

Ten mały ośmionogi szkodnik z gatunku Rhizoglyphus echinopus w odpowiednich warunkach (23–26 ⁰C i 60–65% wilgotności) może zaszkodzić znacznej części zbiorów czosnku i cebuli. W cebulce składa 200-300 jaj, z których wylęgają się larwy roztocza korzeniowego po 7-8 dniach. Za miesiąc nowe pokolenie jest gotowe do dalszej reprodukcji.

Metody dystrybucji:

opylanie roślin

 • kleszcz jest łatwo przenoszony przez wiatr;
 • potrafi samodzielnie poruszać się między roślinami;
 • szkodnik jest w stanie zimować na resztkach czosnku i cebuli w glebie lub cebulkach nasion między ząbkami.

Kleszcz skubie spód cebuli, przez co pozostaje w tyle, a czosnek zaczyna gnić w ogrodzie. Liście chorych roślin żółkną, po otwarciu cebulki między zębami widoczne są brązowe produkty przemiany materii kleszcza.

roztocze korzeniowe

Środki kontroli:

 • zakażone łóżka można leczyć środkiem owadobójczym (Keltan lub Rogor);
 • po zbiorze warto suszyć czosnek przez tydzień w temperaturze 30–35⁰С;
 • Przed sadzeniem wytraw zęby przez 20 minut w 0,8% roztworze koloidalnej siarki.

w stanie się poruszać

Nicienie łodygi cebuli

Pierwsze miejsce wśród szkodniki czosnku należy do nicienia łodygowego, robaka z gatunku Ditylenchus allii Bej. Na ciężkich glebach gliniastych jest w stanie zniszczyć większość plonów. Przyczyną gnicia czosnku jest nie tylko mechaniczne uszkodzenie cebulek, ale także wtórne uszkodzenie przez grzyby i bakterie.

Resztki czosnku, szczypiorku i cebulek nasion zapomniane w ziemi nadają się do zimowania dla tych szkodników. Larwy i osobniki dorosłe żywią się soczystymi częściami zębów i łodyg. Zarówno wysoka wilgotność, jak i chłodna pogoda sprzyjają dystrybucji.

płatki pękają

Oznaki:

 • Przede wszystkim robaki zjadają spód cebulek. Korzeń szybko gnije i obumiera.
 • Łuski pękają i odpadają, żarówka szybko się rozkłada.
 • Roślina wyraźnie opóźnia się w rozwoju, liście są najpierw pokryte jasnymi paskami, a następnie żółkną i wysychają.
 • Zainfekowana roślina łatwo odrywa się od ziemi i ma nieprzyjemny zgniły zapach.
 • W przypadku późnej inwazji na liściach można zobaczyć białe ślady wnikania nicieni do rośliny.

opóźnia się w rozwoju

Można dodać ogólne środki ostrożności:

 • Odciążenie ciężkich gleb poprzez wprowadzenie luźnych składników organicznych: torfu, słomy, trocin.
 • Zasiej zainfekowane obszary zielonym nawozem, a następnie wykop.
 • Wytrawianie goździków siewnych w roztworze formaliny 0,5-1% lub naparze z popiołu drzewnego.

zainfekowane obszary

Opinie
 1. Valentine39
  4.04.2019 23:54

  Myślę, że opryskiwanie czosnkiem jest całkowicie nienaturalne i źle wpływa na jego jakość. Podczas gnicia wystarczy tylko zmniejszyć ilość podlewania, bez żadnych zabiegów chemicznych.

  Odpowiedzieć
 2. Lushina Natalya Valentinovna 65 lat. Vladimir
  6.06.2019 07:31

  Przestrzegam wszystkich zaleceń. Nasiona przechowuję w suchym miejscu. Utrzymuję glebę w stanie rozluźnionym, wolną od zeszłorocznych pozostałości. Czosnek zawsze rodzi się duży. Wielu mieszkańców wsi stało się moimi stałymi klientami. Lato 2019 roku rozpoczęło się falą upałów. A wiosna nie cieszyła się obfitymi deszczami. Raz podlałem czosnek. Poluzowane w odpowiednim czasie i ... Och! Atak! Po uporaniu się z polem ziemniaczanym wracam i ... połowa ogrodu zgniła. Jestem przerażony. Najważniejsze jest teraz, aby uratować ziarno. Postępuję zgodnie ze wszystkimi radami zawartymi w tym artykule. Wszystko jest bardzo smutne. W końcu ile pracy wymaga czosnek zimowy ...

  Odpowiedzieć
 3. Alexandra
  7.07.2020 21:09

  Ja też zgniłem cały. Śledziłem płodozmian i wszystkie wskazówki. Nasiona były czyste i przetworzone na czas. Sąsiedzi mają ten sam obraz

  Odpowiedzieć
  • Administrator
   7.07.2020 14:21

   Oczywiście nadal brakowało Ci jakiejś zasady. Być może chodziło o podlewanie i poluzowywanie łóżek lub nawożenie nawozami mineralnymi. Jeśli ty i twoi sąsiedzi używaliście tego samego ziarna, to jest to powód.
   Siła wyższa nie jest wykluczona: niekorzystne warunki pogodowe, mroźne, wilgotne lato. Zazwyczaj zgnilizna występuje z powodu nieregularnego podlewania, wzrostu grzybów.

   Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia