Jak prawidłowo wysuszyć czosnek zimowy po wykopaniu i gdzie go przechowywać?

Czosnek zimowy: drobna uprawa, zbiór usuwa się w lipcu. Dlatego bardzo popularne pytanie, jak przechowywać czosnek zimowy do wiosny, nie otrzymało jeszcze wyczerpującej odpowiedzi. Większość głów przed tym okresem, jeśli jest przechowywana nieprawidłowo, wysycha, gnije lub zostaje uszkodzona przez chorobę. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie i poruszyć inne ważne tematy.

Głównym warunkiem długotrwałego przechowywania jest czas zbiorów

Czosnek wykopuje się z łóżek ogrodowych, gdy wystąpią określone warunki. Brak deszczu przez trzy tygodnie i dojrzałość zbiorów.

Pierwszy warunek jest potrzebny do długotrwałego przechowywania. Podlewanie roślin zatrzymuje się na trzy tygodnie przed zbiorem. Jeśli podczas dojrzewania główek stale pada deszcz, konieczne jest dokładne wysuszenie w suchym miejscu.

Dojrzałość czosnku sprawdza się w następujący sposób. Kontrola roślin - po dojrzewaniu łuski stają się suche i cienkie, dolne liście żółkną i wysychają, łuska kwiatostanów pęka. Blaty leżą na łóżku ogrodowym. Suszenie takich owoców nie zajmie dużo czasu.

Dojrzały czosnek traci składniki odżywcze, na dnie pojawiają się nowe korzenie, główki są podzielone na plasterki, a te z kolei zaczynają boleć i gnić. Takie warzywa nie podlegają długotrwałemu przechowywaniu. Dlatego ważne jest, aby zebrać plony z łóżek na czas.

czosnek zimowy

Czyszczenie roślin

Czyszczenie odbywa się przy suchej, słonecznej pogodzie za pomocą widelca. Mniej uszkadzają czosnek podczas zbioru. Po wykopaniu gleba jest strząsana z roślin, uszkodzone i zgniłe owoce są odrzucane. Resztę należy wysuszyć. Liście są suszone wraz z owocami.

W przypadku suszonych owoców korzenie i wierzchołki są odcinane, podczas przechowywania w warkoczykach i pęczkach pozostawia się 30-centymetrowe wierzchołki, odłamując liście i łodygi do pożądanego rozmiaru.

wysuszyć prawidłowo

Jak suszony jest czosnek zimowy po wykopaniu?

Po zbiorze rośliny są dokładnie suszone przed zimowaniem. W tym celu odpowiednie są następujące warunki:

 1. Łóżka ogrodowe - pod warunkiem, że nie ma deszczu.
 2. Altany - w czasie deszczu koniecznie zadaszone, przy słonecznej pogodzie rośliny wyniesione są na słońce.
 3. Ciepłe, suche pomieszczenia. Suszenie odbywa się w nich, gdy pogoda jest wilgotna a na zewnątrz ulewne deszcze. Suszenie jest problematyczne przy deszczowej pogodzie.

W zależności od warunków pogodowych czosnek suszony jest nawet przez miesiąc. Konieczne jest sprawdzenie głowic pod kątem gnicia, pleśni, wysychania.

nie ma deszczu

Przygotowanie do długotrwałego przechowywania

Suszone główki należy przygotować do przechowywania czosnku zimowego w domu w następujący sposób.Długotrwałe przechowywanie wytrzyma tylko zdrowe owoce, które nie są uszkodzone przez choroby lub mechanicznie. Na głowie powinny pozostać trzy warstwy łusek - chronią one zęby przed wysychaniem i uszkodzeniem. Korzenie są przycinane, pozostawiając 1 centymetr na głowie. Przecinamy je również nad gazem lub ogniem. Sortujemy głowy według rozmiaru.

suche pomieszczenia

Gdzie przechowywać czosnek?

Czosnek jest przechowywany w domu na dwa sposoby: na zimno i na ciepło.

Gdy jest zimny, przechowywany w piwnicy lub lodówce. W tym przypadku optymalna temperatura wynosi od +2 do +4 stopni. Wilgotność powietrza 70–80%. Przy wyższej wilgotności zacznie gnić.

długotrwałe przechowywanie

Ciepłe przechowywanie - temperatura powietrza od 20 do 24 stopni. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, a powietrze jest suche, goździki po prostu wyschną. Miejsce przechowywania powinno być suche, ale nie w pobliżu grzejników. Łazienka nie nadaje się do tego celu. Najczęściej ogrodnicy wieszają ją na korytarzu, w kuchni, na strychu i w szafach.

Jak prawidłowo przechowywać rośliny ozime?

Czosnek przygotowuje się na różne sposoby w zależności od warunków lub miejsca przechowywania. Jak utrzymać czosnek zimowy w domu do wiosny?

trzymaj w domu

Ciepłe przechowywanie jest używane w przypadku braku piwnicy, piwnicy lub wolnego miejsca w lodówce. Ogrodnicy używają różnych urządzeń, aby przedłużyć żywotność głowy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze.

Suszone owoce metodą na zimno umieszcza się w piwnicy, lodówce lub piwnicy. Tam zimą temperaturę utrzymuje się na poziomie + 2- + 4, podobnie jak w lodówce.

ciepły sposób

Kosa

Warzywa przed umieszczeniem na zimę są przygotowywane nieco inaczej. Jak prawidłowo przyciąć? Nie odcinaj całkowicie wierzchołków. Aby zawiązać owoce w warkocze, pozostaw łodygi o długości 30 centymetrów. Które następnie zostaną splecione.

Do tej metody zimowania jesienią wybiera się owoce o trzech nie popękanych skorupkach, w całości, o jednolitej barwie. Warkocz czosnek w warkocz do przechowywania, wplatając w niego dodatkową linę do zawieszenia. Przechowywany w suchym, ciepłym miejscu w mieszkaniu lub domu. Często pełni funkcję dekoracyjną.

Przytnij szczyty

Pęczki

Wierzchołki są przetwarzane, jak w warkocze, ale następnie są wiązane miotłą z 10-15 główkami i zawieszane w suchym, ciepłym miejscu. Należy zauważyć, że temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 24 stopni, w przeciwnym razie zęby uschną.

głowy i zawieszone

Banki

W słoikach czosnek zimowy jest dłużej przechowywany w domu ze względu na brak cyrkulacji powietrza. Są wstępnie wysterylizowane. Wybierają równe, nie popękane główki o jednolitym kolorze, bez plam, gnicia i kiełkowania. Umieszczane są w przygotowanych puszkach i zwijane. Przechowywać w szafkach, szafach.

cyrkulacja powietrza

Pudła

Duża liczba warzyw jest umieszczana w drewnianym lub tekturowym pojemniku do zimowania jesienią. Wstępnie wyselekcjonowane suszone, niezainfekowane owoce. Pudełka umieszcza się w ciepłym pomieszczeniu, w którym utrzymuje się temperaturę powietrza od 18 do 24 stopni. Uprawy ozime są również przechowywane w skrzynkach na zimno, umieszczane w piwnicy lub piwnicy. W ten sposób położona uprawa jest wykorzystywana jako materiał do sadzenia ząbków czosnku podczas wiosennego siewu.

ilość warzyw

Kosze wiklinowe

Przechowują się w koszach z kory brzozy w taki sam sposób, jak w pudełkach.

kosze wiklinowe

Nylonowe pończochy

Nasze prababki trzymały cebulowe w pończochach. Metoda jest sprawdzona pod względem czasu. Przechowywane są przez długi czas pod warunkiem umieszczenia ich w ciepłym pomieszczeniu o optymalnej temperaturze.

nylonowe pończochy

Krata

Przechowywać w siatkach, jak w nylonie. Zawieszane są w szafie, na korytarzu lub w kuchni. Nie wolno dopuścić do nadmiernego nawilżenia wodą, warzywa zgniją. Wiosną sadzimy te zęby w łóżkach.

sklep z siatkami

Parafina

Doskonały, ale czasochłonny sposób. Zdrowe, suszone owoce są selekcjonowane, zanurzane w podgrzanej parafinie i umieszczane w pojemniku. Dzięki tej metodzie warzywa nie tracą wilgoci, ponieważ są uszczelniane parafiną.

pracochłonny sposób

Olej słonecznikowy

Każdy przygotowany owoc zanurza się w gotowanym oleju roślinnym na godzinę, a następnie wkłada do szklanego pojemnika, przykrywa pokrywką i pozostawia na zimę w zimnym lub ciepłym pomieszczeniu. Sterylizowany olej powstrzyma rozwój zarazków i grzybów. Dzięki tej metodzie czosnek jest przechowywany do wiosny.

olej roślinny

Posyp mąką, skórką cebuli, solą

W tej metodzie cięty materiał jest umieszczany w pojemniku. Zrobią to słoiki, pudełka, kosze. Rozłóż warstwami, każdą warstwę posyp mąką, solą lub łuską. Warunek wstępny, pierwsza warstwa musi składać się z wylanego materiału. Owoce są całkowicie zamknięte przed wpływem środowiska zewnętrznego. W ten sposób można go przechowywać zarówno w ciepłych, jak i zimnych pomieszczeniach.

Podczas zimowania czosnku ważne jest, aby sprawdzić owoce pod kątem gnicia, kiełkowania i wysychania. Wadliwe głowy są usuwane z masy. W przeciwnym razie jedna głowa zrujnuje całą uprawę. Utrzymuj optymalną temperaturę i wilgotność. Jeśli te warunki zostaną spełnione, ocalony zimowy czosnek będzie leżał bez strat, dopóki nie zostaną posadzone nowe goździki i zachwyci właścicieli smacznymi goździkami do następnego zbioru. Przechowuj zboża ozime prawidłowo.

skórki z mąki i cebuli

Opinie
 1. Skrupulatny
  8.08.2018 20:10

  to niesamowite, jak wszyscy piszą to samo, ale nie piszą, jaki czosnek zasadzić przed zimą. Podzielę temat na sekcje:
  1. Zimowy czosnek został wykopany, maksymalnie, jak mówią, jest przechowywany do wiosny. PYTANIE CO ROBIĆ KOLEJNĄ JESIEŃ POD ZIMĄ ??? Nie możesz tego zasadzić, po prostu go tam nie będzie.
  2. Napisz, że przechowywany czosnek ZIMOWY można sadzić wiosną. Czekaj, ale to wiosenny czosnek? Czy to ma sens: zima czy wiosna tylko w czasie sadzenia ???
  3. Cóż, zgodnie z logiką autorów, sadzimy czosnek zimowy, wykopany latem ubiegłego roku i przechowywany do wiosny, a wiosną sadzimy. Potem wykopujemy go we wrześniu i we wrześniu i sadzimy? coś tu nie gra.
  4. Jeśli są dwa rodzaje czosnku: zimowy i wiosenny, wyjaśnij, jak zachować czosnek zimowy do następnego sadzenia w JESIENIU !!!, Aby posadzić go przed zimą. Cóż, copywriterzy łamią włócznie, w Internecie nie ma żadnych informacji ...

  Odpowiedzieć
  • Nikolay
   11.11.2018 20:31

   Artykuł o tym, jak konserwować czosnek do wiosny. A nie co sadzić jesienią lub wiosną. Jesteś trochę zdezorientowany. Napisz w Yandex: co sadzić jesienią lub wiosną, a przekonasz się!

   Odpowiedzieć
 2. Nadzieja
  10.10.2018 13:09

  Czosnek zimowy wykopuje się w lipcu-sierpniu, a jesienią sadzi się jego największe główki, tj. od kopania do sadzenia zajmuje tylko 2-3 miesiące.

  Odpowiedzieć
 3. Wasylisa
  8.08.2020 20:16

  Kopanie w sierpniu. Część ząbków czosnku sadzimy w październiku tego samego roku. I tak z roku na rok.

  Odpowiedzieć
  • Administrator
   8.08.2020 11:27

   Oczywiście, jeśli wypróbowałeś proponowaną metodę w praktyce, zadziała. Tylko jedno zastrzeżenie: nie wskazałeś, w którym regionie mieszkasz. Najprawdopodobniej w jednym z południowych. Oznacza to, że panujące tam warunki klimatyczne są łagodniejsze. Dla większości Rosjan odpowiednia jest metoda wskazana w artykule z wykopaniem w lipcu. Twój komentarz będzie przydatny dla wszystkich letnich mieszkańców. Ale tylko wtedy, gdy wskażesz, dla którego obszaru jest odpowiedni.

   Odpowiedzieć
Teraz oglądanie


Ogórki

Pomidory

Dynia